Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2019, 15:28

Vareha ide na slobodu, rozhodol súd. Prepustia ho ešte dnes

Mikuláša Varehu zadržali v roku 2011. Podľa rozhodnutia súdov dostal 11-ročný trest odňatia slobody.

Vareha ide na slobodu, rozhodol súd. Prepustia ho ešte dnes
Zdroj: TASR/Dušan Hein

Odsúdený podnikateľ Mikuláš Vareha známy ako kráľ Zemplína pôjde na slobodu. Krajský súd v Prešove dnes podľa televízie Joj zamietol sťažnosť prokurátora voči verdiktu okresného súdu. Ten rozhodol o jeho podmienečnom prepustení v auguste.

Varehu by mali prepustiť v priebehu dnešného dňa.

​​Podnikateľa zadržali v roku 2011. Podľa rozhodnutia súdov dostal 11-ročný trest odňatia slobody za trestné činy skrátenia dane a poistného a neodvedenia dane a poistného.

Svojím konaním spôsobil ujmu veľkého rozsahu vo výške približne 57 miliónov eur.

Obžaloba prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Varehu vinila z fiktívnych obchodov medzi jeho firmami, ktorými mal štát poškodiť o 58,1 milióna eur.

Zemplínsky podnikateľ figuroval ako konateľ a spoločník v 77 firmách a 11 z nich medzi sebou nakupovalo a predávalo štepné púčiky jabloní a lykožrúty v objeme viac ako 55 miliónov euroočiek (štepov) a viac ako 414 miliónov kusov lykožrútov.

V čase súdneho procesu Vareha presviedčal senát, že lykožrút nie je škodca, ale biologické krmivo. Kŕmili ním vraj bažanty, pštrosy a ryby. Prokurátor argumentoval, že "také množstvá sa u nás ani nevyskytujú a sú neobchodovateľné". Tvrdil tiež, že k žiadnemu biznisu reálne nedošlo, iba papierovo. Vareha svoju vinu popieral.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.