> > >

Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2019, 00:00

Ideálny systém penzií vníma realitu: starnutie a ekonomiku

Aktuálne nastavenie dôchodkov spôsobí, že deficity Sociálnej poisťovne sa zdvojnásobia. Analytici hovoria o potrebe stabilizácie a udržateľnosti.

Ideálny systém penzií vníma realitu: starnutie a ekonomiku
Zdroj: TASR

Žijeme dlhšie, počet dôchodcov stúpa a skupina ľudí v produktívnom veku, ktorých odvody penzie financujú, sa zmenšuje. Do toho vláda zavedie dôchodkový strop a ohraničí minimálnu výšku penzie. Otázky o udržateľnosti systému potom na seba nenechajú dlho čakať. Ako ho vylepšiť a zvrátiť nepriaznivý trend? Existuje ideálny dôchodkový systém? Podľa analytikov by bolo najlepším riešením jeho opätovné naviazanie na aktuálny demografický a ekonomický vývoj.


Keď rozhoduje vláda
„Oba návrhy sú dielom nezodpovedných ľudí, ktorí nerozumejú základom penzijnej ekonómie. Prispeli k neistote, čo

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.