Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2019, 16:58

Slováci si za plyn a elektrinu priplatia už od januára, SPP zvýšil ceny

Pri stanovení cien za dodávku elektriny vychádzal z ceny silovej elektriny na pražskej burze.

Slováci si za plyn a elektrinu priplatia už od januára, SPP zvýšil ceny
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Ceny plynu pre domácnosti, ktoré majú zmluvu s SPP, budú od januára vyššie o 4,94 percenta. Vzrastie aj cena elektriny, a to o deväť percent. Podnik upravuje ceny na základe rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Úrad pri stanovení cien za dodávku plynu vychádzal z priemernej ceny plynu na burze v Nemecku, ktorá bola v sledovanom období 12 mesiacov od 1. októbra 2018 do 30. septembra 2019 vyššia o 8,59 percenta.

Pri stanovení cien za dodávku elektriny vychádzal z ceny silovej elektriny na pražskej burze, ktorá za referenčné obdobie, prvý polrok 2019, vzrástla medziročne o 28 percent.

SPP odkazuje, že vzhľadom na významnú veľkosť svojho trhového podielu v oblasti dodávok plynu na Slovensku pristupuje k otázke cenotvorby zodpovedne.

Preto prijal rozhodnutie pristúpiť k úprave cien v jednotlivých tarifných triedach spôsobom, ktorý eliminuje nepriaznivé dopady rozhodnutia regulátora na ekonomicky najzraniteľnejšiu skupinu svojich zákazníkov. Ide najmä o zákazníkov zaradených v tarifách D1 a D2.

Znamená to, že vzhľadom na korekčný charakter vývoja ceny zemného plynu na európskych plynárenských burzách, sa uvedená zmena, bez zohľadnenia prepravných a ďalších regulovaných položiek, kde prepravné náklady tarifných tried dosiahnu jednotnú úroveň, premietne predovšetkým v kategóriách, kde objem spotrebovaného plynu vstupuje významnejším spôsobom do celkovej ceny za dodávku plynu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.