Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.12.2019, 00:00

Žiadne poslušné vysedávanie v laviciach. V čom si Slovensko môže vziať príklad z fínskeho školstva?

Kvalita a rovnosť sú najdôležitejšími hodnotami vzdelávacieho systému vo Fínsku. Aj keď sa ním na Slovensku inšpirujeme, zatiaľ ho aplikovať nedokážeme.

Žiadne poslušné vysedávanie v laviciach. V čom si Slovensko môže vziať príklad z fínskeho školstva?
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Ich školský deň je kratší. Prestávky majú dlhšie. Úloh majú menej. Takto sa vzdelávajú fínski žiaci v porovnaní s inými krajinami. Napriek tomu tamojšie školstvo vyniká.

Ukazuje to napríklad aj rebríček Worldwide Educating For The Future Index 2018, v ktorom dosiahlo Fínsko najvyššie skóre v hodnotení vzdelávacieho systému.

Fínsky systém vychádza z predpokladu, že dieťa potrebuje dostatok času na rast a vývoj, takže do školy nastupuje až v siedmich rokoch. A chodí tam s radosťou. Namiesto stresu ho čaká priateľská atmosféra a dostatok priestoru na pohyb či oddych. Žiadne poslušné vysedávanie v lavici, žiaci si v triede môžu vybrať polohu, pri ktorej sa najlepšie sústredia, napríklad aj na zemi.

Riaditeľ bratislavskej Základnej školy Pavla Marcelyho Gabriel Kalna si myslí, že úlohu zohráva predovšetkým iná mentalita: „Žiaci, ktorých som mal vo Fínsku možnosť stretnúť, nemajú potrebu kričať, revať, behať, ubližovať. Keď učiteľ počas hodiny na chvíľu odišiel, v triede zostalo ticho a žiakov nebolo potrebné usmerňovať.“

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.