Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2019, 11:30

Návrh rozpočtu je škandalózne nekvalitný, kritizuje Matovičov poslanec

V rozpočte sú podľa Eduarda Hegera na strane príjmov nafúknuté nedaňové príjmy, výdavky sú zasa nereálne podhodnotené.

Návrh rozpočtu je škandalózne nekvalitný, kritizuje Matovičov poslanec
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Návrh štátneho rozpočtu je "škandalózne" nekvalitný a Národná rada (NR) SR si nezaslúži o takomto návrhu rokovať.

Uviedol to v rozprave k zákonu roka poslanec Eduard Heger za klub OĽaNO. Predložený rozpočet mal byť podľa neho prepracovaný, pretože je klamlivý a hnutie OĽaNO ho odmieta.

​"Pán minister financií zadal úradníkom, samozrejme, to bol politický rozkaz, aby na papieri 'napasovali' deficit do výšky 0,5 percenta HDP, aby sme oklamali Európsku komisiu (EK) a náš zákon o vyrovnanom rozpočte, že akože plníme pravidlá," poznamenal Heger.

Skonštatoval, že podľa Národnej banky Slovenska (NBS) deficit budúci rok nebude 0,5 percenta HDP, ale 1,6 percenta HDP. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) má zasa odhad 1,8 percenta HDP, deficit by sa tak blížil k takmer 2 miliardám eur.

"Situácia sa z tohto pohľadu naozaj podobá na grécku cestu," podotkol Heger. Vláda podľa neho nepripravila Slovensko na prípadnú krízu v budúcnosti, na ochranu pred ktorou potrebuje rozpočet trojmiliardový priestor, aby zastabilizoval ekonomiku. Návrhu rozpočtu podľa neho neverí ani EK.

​V rozpočte sú podľa Hegera na strane príjmov nafúknuté nedaňové príjmy, výdavky sú zasa nereálne podhodnotené. Rezort financií sa podľa jeho slov snaží presvedčiť, že verejné investície v budúcom roku budú najnižšie za posledných 15 rokov.

"Vláda sa bojí priznať, že nevie na sebe šetriť cez hodnotu za peniaze a hospodári zle," myslí si. Podotkol, že dochádza k rozvratu stability verejných financií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.