Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2019, 11:15 Aktualizované dňa 27.11.2019 o 11:33

Bratislava dostane milióny eur navyše. Pellegrini tvrdí, že hlavné mesto treba podporiť

Bratislava je podľa Pellegriniho hlavné mesto nielen pre Bratislavčanov, ale pre všetkých obyvateľov krajiny a tak sa k nej má aj pristupovať. 

Bratislava dostane milióny eur navyše. Pellegrini tvrdí, že hlavné mesto treba podporiť
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Bratislava dostane v rozpočte vlastnú kolónku a prvýkrát bude pre hlavné mesto štrukturálne vyčlenených 10 miliónov eur z rozpočtu štátnej správy na úlohy hlavného mesta. Po rokovaní s vedením mesta to oznámil premiér Peter Pellegrini.

"Budeme sa ich snažiť využiť tak, aby ich bolo vidieť a budeme sa ich snažiť použiť v každej mestskej časti," povedal v reakcii primátor Matúš Vallo s tým, že peniaze pôjdu do verejných priestorov a na budovanie zelených plôch. 

Okrem toho vláda hlavnému mestu odpustí pôžičku vo výške desať miliónov eur, ktorú mesto dostalo v rokoch 2014 - 2015. Ďalšie financie získajú mestské časti.

Pôvodne mali dostať dotáciu vo výške päť miliónov eur. Pellegrini oznámil, že táto suma sa ešte navýši o 500-tisíc eur, ktorou podporí rekonštrukciu katedrály sv. Martina.

Čo sa týka ďalších financií, vláda je podľa Pellegriniho pripravená vyčleniť 500-tisíc eur aj na rekonštrukciu fontány na Námestí Slobody v prípade, že zvyšok zafinancuje mesto a developer. Ďalších 300-tisíc eur získa mestská časť Nové Mesto na rekonštrukciu základnej školy, ktorá je v areáli Národného futbalového štadióna.

Pellegrini kritizoval, že Bratislave chýba reprezentatívne kongresové centrum. Vláda deklarovala pripravenosť zúčastniť sa financovania budovania takéhoto centra. "Sme pripravení začať intenzívne rokovať," povedal Pellegrini. 

Primátor Vallo skonštatoval, že mesto sa z investícií teší, avšak nie sú podľa neho dostatočné. "Nevyrieši to dlhodobé podfinancovanie hlavného mesta," povedal Vallo. S týmto súhlasí aj Pellegrini, podľa ktorého by mali investície postupne dosiahnuť 20 miliónov eur ročne. Premiér je však rád, že sa vôbec začalo. 

Bratislava je podľa Pellegriniho hlavné mesto nie len pre Bratislavčanov, ale pre všetkých obyvateľov krajiny a tak sa k nej má aj pristupovať. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.