Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2019, 15:14 Aktualizované dňa 26.11.2019 o 15:59

Fico: Nevytvárajte obraz, že sa tu pracovalo do posledného dňa a rovno z parlamentu sme išli do volieb

Podľa Roberta Fica chce opozícia zneužiť parlament na predvolebnú kampaň, lebo vedia, že ich zákony sa nedajú dorokovať.

Fico: Nevytvárajte obraz, že sa tu pracovalo do posledného dňa a rovno z parlamentu sme išli do volieb
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Presunutie desiatok návrhov zákonov z aktuálnej schôdze parlamentu na ďalšiu schôdzu je podľa poslanca a predsedu koaličného Smeru Roberta Fica v súlade s Ústavou aj rokovacím poriadkom parlamentu.

Povedal to na utorkovom tlačovom brífingu. O tom, že o návrhoch, ktoré sú v prvom čítaní, sa nebude rokovať, sa podľa Fica dohodli lídri na koaličnej rade.

"Platí zásada, že ak sú na konci volebného obdobia predložené zákony, ktoré nie je možné dorokovať, tak o týchto zákonoch sa nemôže rokovať," povedal Fico novinárom s tým, že opozícia síce tvrdila, že presunutie návrhov je protiústavné, ale nevedela povedať, v čom.

Podľa Fica chcú poslanci opozície zneužiť parlament na predvolebnú kampaň, lebo vedia, že ich zákony sa nedajú dorokovať.

Posledná schôdza

Šéf Smeru uviedol, že aktuálna schôdza je poslednou v tomto volebnom období, ak bude ďalšia schôdza, má sa podľa neho napríklad týkať vrátených zákonov či návrhov v skrátenom legislatívnom konaní.

Fico hovorí, že priestor na ďalšiu parlamentnú schôdzu je obmedzený, keďže po vianočných sviatkoch bude v plnom prúde predvolebná kampaň.

"Nevytvárajte tu obraz, že sa tu pracovalo do posledného dňa a rovno z parlamentu sme išli do volieb. Poslanci Národnej rady sú politici a uchádzajú sa o priazeň voličov," hovorí.

Smer mimoriadnu schôdzu nepodporí

Dodal tiež, že premiér Peter Pellegrini ho informoval, že v zrýchlenom režime napríklad predloží avizovaný legislatívny návrh na očistenie justície.

"Nemáme žiadny dôvod dovoliť opozícii, aby si z NR SR robili predvolebný míting," reagoval Fico na návrh opozície, ktorá chce iniciovať mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej by sa presunuté návrhy prerokovali. Ak takýto návrh príde, Smer ho podľa Fica nepodporí.

O presunutí viac ako polovice návrhov zákonov predložených na aktuálnu 53. schôdzu parlamentu rozhodli poslanci v utorok hlasovaním v pléne.

Ide o poslanecké návrhy, ktoré sú väčšinou v prvom čítaní. Procedurálny návrh predložil Fico. Odôvodnil ho potrebou rozsiahlejšej diskusie k schvaľovaniu štátneho rozpočtu na budúci rok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.