Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2019, 12:55 Aktualizované dňa 26.11.2019 o 19:12

O reforme nemocníc sa hlasovať dnes nebude. Poslanci schválili Ficov návrh

V Národnej rade prebiehal prvý deň poslednej plánovanej tohtoročnej schôdze.

Šéf Smeru Robert Fico
Zdroj: TASR/J. Kotian

O reforme nemocníc sa bude hlasovať na budúci utorok 3. decembra o 17.00 hod. Rozhodli o tom poslanci na parlamentnej schôdzi.

Poslanci Národnej rady taktiež odhlasovali, že nebudú rokovať o viac ako polovici návrhov zákonov, ktoré boli predložené na rokovanie 53. schôdze parlamentu.

Ide o poslanecké návrhy, ktoré sú väčšinou v prvom čítaní. Rozhodlo o tom plénum hlasovaním na návrh poslanca Roberta Fica (Smer).

Odôvodnil to potrebou rozsiahlejšej diskusie k schvaľovaniu štátneho rozpočtu na budúci rok.

Poslanci budú na aktuálnej schôdzi rokovať o zákonoch vrátených prezidentkou, vládnych návrhoch zákonov, ako aj o návrhoch, ktoré sa týkajú štátneho rozpočtu. Na programe tiež zostávajú poslanecké návrhy, ktoré sú v druhom čítaní.

Plénum tak nebude rokovať napríklad o návrhu poslankyne Evy Antošovej (SNS), ktorý by zakázal držanie psa na reťazi. Návrh novely zákona o veterinárnej starostlivosti sa nachádza v druhom čítaní.

Poslanci tiež nebudú rokovať o obrannej a bezpečnostnej stratégii, ktorú do parlamentu predložili nezaradení poslanci. Takisto bol presunutý aj návrh zákona poslancov za Most-Híd, ktorým by chceli kodifikovať posunkový jazyk. Rokovať nebudú ani o opozičných novelách, ktorými chcú poslanci meniť rokovací poriadok.

Plénum nebude okrem iného rokovať ani o tzv. Lex Haščák, čiže návrhu zákona o osobitných opatreniach na usporiadanie konfliktu záujmov v oblasti zdravotníctva. Predložili ho nezaradení poslanci Miroslav Beblavý, Lucia Žitňanská, Martin Poliačik, Viera Dubačová a Alan Suchánek.
V reakcii na presunutie bodov navrhol predseda OĽaNO Igor Matovič uznesením NR SR "odsúdiť diktátorské praktiky" poslancov Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd. Tvrdil, že ide o porušenie demokratických práv opozície. Návrh v pléne neprešiel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.