Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Rok 2010. Dátum, keď splynula štátna Spoločná zdravotná poisťovňa so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou pod jednu strechu. Odvtedy funguje model troch poistných domov vrátane dvoch súkromných. A odvtedy štátna inštitúcia kontinuálne stráca klientov.

Ale o toľko ľudí, ako v aktuálnom prestupovom období, VšZP ešte neprišla. Doteraz najnegatívnejším bol z jej pohľadu rok 2012, keď stratila 88-tisíc klientov zo svojho kmeňa.

Tento rok je to až 145 076 ľudí, teda 4,64 percenta. A prvýkrát jej klesne počet poistencov pod tri milióny. Napriek tomu ostáva VšZP najväčšou zdravotnou poisťovňou na trhu. A verí, že ju to finančne neohrozí.

Miliónové straty

Ak by všetci odídenci z VšZP zarábali priemernú mzdu, na odvodoch by poisťovňa prišla o vyše 20 miliónov eur mesačne. Ak by šlo o poistencov štátu, straty by boli nižšie. Faktom tiež je, že poisťovňa ušetrí na hradení starostlivosti za týchto ľudí, ak ochorejú.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.