Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2019, 12:45 Aktualizované dňa 21.11.2019 o 13:41

Známy ekonóm sa rozhodol. Už nebude kandidovať za Most-Híd

Ivan Švejna sa chce po skončení mandátu sa chce venovať novovznikajúcemu Inštitútu dôchodkovej politiky.

Ivan Švejna
Zdroj: TASR/M. Baumann

Známy ekonóm a štátny tajomník na ministerstve práce Ivan Švejna nebude na kandidátke Mosta-Híd v budúcoročných parlamentných voľbách.

Svoje rozhodnutie oznámil na sociálnej sieti. Švejna však v strane Most-Híd zostáva. "Ivan Švejna neodchádza zo strany a strana Most-Híd s ním bude spolupracovať na odborných témach," potvrdila pre HNonline.sk hovorkyňa Mosta-Híd Klára Magdeme.

Po skončení mandátu sa chce venovať novovznikajúcemu Inštitútu dôchodkovej politiky. „Jeho cieľom bude ponúkať odborné a zodpovedné riešenia, analýzy a stanoviská v oblasti dôchodkového systému," povedal Švejna.

Člen predsedníctva Mosta-Híd sa podieľal zvýšení valorizácie dôchodkov, ochránení sporiacej fázy 2. pilierači či zvýšení daňového bonusu na deti a Zníženie daní zamestnancom a živnostníkom. 

Rovnako sa rozhodol aj štátny tajomník rezortu obrany Róbert Ondrejcsák. Pre TASR povedal, že hoci neplánuje kandidovať za žiadnu politickú stranu, chce ostať vo verejnom priestore.

Ondrejcsák pre TASR uviedol, že hoci neplánuje kandidovať za žiadnu stranu, plánuje zostať vo verejnom priestore. Argumentuje tým, že za ostatné roky sa mu podarilo aktívne formovať politiku aj verejnú debatu o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska, ako aj o obrane a bezpečnosti.

​Spomedzi osobností Mosta-Híd už na kandidátke strany nebude napríklad minister spravodlivosti Gábor Gál. Zdôvodnil to politickými i nepolitickými dôvodmi. Chýbať by mala aj štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner. Naopak podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar svoju kandidatúru potvrdil.

Lídrom kandidátky Mosta-Híd má byť minister dopravy Árpád Érsek, nasledovať má predseda strany Béla Bugár a šéf envirorezortu László Sólymos. O postupe do volieb rozhodne v sobotu (23. 11.) republiková rada.

Bugár tiež vo štvrtok informoval, že okrem mimoparlamentnej MKDA sa dohodli na spolupráci so stranou Šanca. Tá pôjde do volieb na ich kandidačnej listine.

Voľby do Národnej rady SR budú 29. februára 2020. Kampaň sa už začala. Politické strany a hnutia musia podať kandidačnú listinu do 1. decembra 2019.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.