Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2019, 08:55 Aktualizované dňa 21.11.2019 o 12:03

Naď z OĽaNO vypovedal na NAKA: Podozrievajú ma, že som mal korumpovať novinára

  • Jaroslav Naď bol obvinený z vynášania utajovaných skutočností.
  • Obvinenie má súvisieť s kauzou Skripaľ.
  • Na Naďa bolo podané aj trestné oznámenie, ktoré sa týka podozrenia z korumpovania novinára.
  • Za oznamovateľa údajných trestných činov Naď označil šéfa Vojenského spravodajstva Jána Balciara.
Naď z OĽaNO vypovedal na NAKA: Podozrievajú ma, že som mal korumpovať novinára
Zdroj: OĽaNO

Člena OĽaNO Jaroslava Naďa dnes vypočúvala NAKA kvôli obvineniu z trestného činu ohrozovania utajenej skutočnosti

Naď sa oboznámil so spisom. Obvinenia považuje za nepodložené a absurdné. Hovorí, že ide o dve konania.

Obvinenie pre kauzu Skripaľ

Prvým je obvinenie z ohrozovania utajenej skutočnosti a tým druhým je trestné oznámenie, ktoré sa má týkať jeho podnikania v minulosti.

Obvinenie má súvisieť s kauzou Skripaľ. "Pri jednej komunikácii s kamarátom som položil otázky o kauze Skripaľ. Položil som otázku, ktorá sa toho týka a nedostal som k tomu odpoveď," hovorí.

Za oznamovateľa údajných trestných činov označil šéfa Vojenského spravodajstva Jána Balciara.

Podozrievajú ho z korupcie novinára

Člen OĽaNO tvrdí, že v druhom prípade nie je podané obvinenie, ale trestné oznámenie. "Týka sa môjho podnikania v minulosti. Pán Balciar má podozrenie, že som korumpoval novinára ako riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku," dodal s tým, že všetky obvinenia odmieta.

„Jeden novinár dlhodobo editoval texty učebníc, publikácií, internetových výstupov, začo si pravidelne dával faktúry, rádovo v stovkách eur raz za čas," vysvetlil Naď s tým, že novinár pracoval pre neziskovú organizáciu pred aj po jeho pôsobení v inštitúte.

Naď tvrdí, že pri študovaní spisu videl veľké nepravdy, klamstvá a vyfabrikované veci. "Sú tam výpovede svedkov, ktorých som v živote nevidel," dodal. 

Naďov obhajca Daniel Lipšic po výpovedi uviedol, že podozrenia nekorešpondujú s dôkazmi a podali sťažnosť voči uzneseniu o vznesení obvinenia. 

Pellegrini zvolal Bezpečnostnú radu

Vyšetrovateľ NAKA obvinil v utorok Naďa z trestného činu ohrozovania utajenej skutočnosti. "Podľa vyšetrovateľa mal J. N. žiadať utajované skutočnosti na ochranu záujmov Slovenskej republiky a následne ich vyzradiť ďalším osobám. Dôvody tejto jeho aktivity sú predmetom ďalšieho vyšetrovania," uviedla polícia.

Naď odmieta, že by mal spáchať trestný čin. ​Tvrdí, že za jeho diskreditáciou je šéf Vojenského spravodajstva Ján Balciar.

Premiér Peter Pellegrini chce zvolať na piatok ráno stretnutie s predstaviteľmi bezpečnostných zložiek, teda vybranými členmi Bezpečnostnej rady.

Diskutovať majú o oblastiach utajovaných skutočností a obrany štátu, na ktorých sa mal podieľať Naď. Ide podľa neho o viacero oblastí, ktoré vzbudzujú vážne podozrenia.

Na stretnutí sa majú zaoberať rozsahom toho, na čom všetko mohol Naď participovať a aké aktivity vyvíjal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.