Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2019, 12:20

Sakovej rezort zaregistroval zmenu názvu ĽSNS. Danko by chcel, aby kotlebovci nemohli kandidovať vo voľbách

Andrej Danko povedal, že niektoré strany obchádzajú zákon o politických stranách.

Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo zmenu názvu ĽSNS na Kotlebovci - Ľudová strana naše Slovensko. TASR to potvrdili z tlačového odboru rezortu vnútra. Podľa ministerstva názov nie je v rozpore s aktuálnym znením zákona o politických stranách, pretože neobsahuje meno a priezvisko štatutára strany.

"Názov politickej strany 'Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko' neobsahuje meno a priezvisko štatutárneho orgánu. V čase konania o zápise nových stanov, v rámci ktorého bola navrhnutá aj zmena názvu politickej strany, boli členmi štatutárneho orgánu Marian Kotleba a Rastislav Schlosár. Keďže v názve politickej strany sa mená a priezviská týchto osôb nenachádzajú, neexistoval zákonný dôvod na odmietnutie zápisu takéhoto názvu politickej strany," skonštatovalo ministerstvo vnútra.

Rezort v tejto súvislosti poukázal na znenie platnej novely zákona, ktorá hovorí, že názov strany nesmie obsahovať meno alebo priezvisko štatutára, člena štatutárneho orgánu či člena prípravného výboru strany.

Z vyjadrenia ministerstva vyplýva, že to nie je prípad názvu Kotlebovci.

Predseda Národnej rady SR v utorok na tlačovej konferencii povedal, že niektoré stany obchádzajú aktuálny zákon o politických stranách a MV by nemuselo zaregistrovať názov Kotlebovci - ĽSNS.

Naznačil, že ĽSNS by tak nemusela v nadchádzajúcich voľbách kandidovať. "Keďže je volebná kampaň a zmena názvu nie je možná, zákon pozná len jednu sankciu. Som zvedavý, či MV naberie odvahu na kontrolu strany kotlebovcov," skonštatoval.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.