Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2019, 08:35 Aktualizované dňa 18.11.2019 o 16:02

Šanta s Lipšicom hovoria o obštrukcii kvôli Ruskovej péenke. Kontroverzný lekár Lipták zvažuje žalobu

  • Dnes malo 14. dňom pokračovať pojednávanie v kauze zmenky. Na programe bola výpoveď písmoznalca Milana Nouzovského.
  • Pavol Rusko nesúhlasil s pojednávaním v jeho neprítomnosti a súd tak pojednávanie prerušil do 2.12.2019. 
  • Obžalovanými v kauze sú bývalý minister hospodárstva a exriaditeľ Markízy Pavol Rusko a Marian Kočner.
  • Kočnerovi a Ruskovi v prípade dokázania viny hrozí za falšovanie zmeniek za 69 miliónov eur 12 až 20 rokov vo väzení.
  • Rusko je v inom konaní obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Volzovej, Kočner zase v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka aj v prípade kauzy Gatex.
  • O čo ide v kauze zmenky a ako to súvisí so staršou kauzou Gamatex? Dočítate sa TU.

​Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) prerušil hlavné pojednávanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti do 2. decembra. Urobil tak po tom, čo obžalovaný Pavol Rusko neprišiel na pondelkové pojednávanie s odvolaním sa na zdravotné dôvody. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta navrhol pre obštrukcie, ktoré obhajoba odmieta, jeho väzobné stíhanie.

"Trvám na svojej žiadosti o vykonanie hlavného pojednávania v mojej prítomnosti," uviedol obžalovaný Rusko v liste, ktorý zaslal predsedovi senátu ŠTS Emilovi Klemaničovi. Ako dôvod uviedol aj plánované výpovede znalcov, ktorí skúmali sporné zmenky.

Na poslednú chvíľu senát program pre obžalovaného Ruska zmenil, on však naďalej trval na osobnej účasti. Navrhol preto zrušenie niektorých pojednávacích dní.

"Navrhujem skúmať dôvody väzby," reagoval Šanta. "Nehodnotím to nijak inak ako bohapustú obštrukciu, najmä v kontexte toho, že zo strany svedka sme tu počuli, že obhajoba bohapusto marila výkon väzby," povedal Šanta.

Prokurátor vo svojej reakcii žiadal osloviť Sociálnu poisťovňu aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou i lekára, ktorého meno podľa jeho slov vyvoláva závažné podozrenie, že chce participovať na závažnej obštrukcii. Ide o všeobecného lekára Petra Liptáka, ktorý je známy pre medializáciu svojich výrokov o prijímaní darov od pacientov.

Som presvedčený o tom, že som postupoval podľa zákona,“ reagoval Lipták. Nechcel riešiť cez médiá, či péenku vypísal účelovo. K tomu, či môže všeobecný lekár určovať diagnózu, ktorá je v péenke, poznamenal, že špecialistom je aj všeobecný lekár.

Voči obvineniu Lipšica, že má byť lekárom pochybnej povesti, sa ohradil. „Z mojej strany sa poradím s právnikmi a pokiaľ takéto niečo je, tak to budem žalovať,“ avizoval. Poznamenal tiež, že je jediným lekárom, ktorý má od NAKA potvrdené, že neberie úplatky.

Obhajca TV Markíza Daniel Lipšic poukázal na to, že on sám nemal problém zúčastňovať sa hlavného pojednávania deň po ortopedickej operácii.

Obhajca obžalovaného Marek Para argumentuje tým, že nie každé ospravedlnenie zo zdravotných dôvodov automaticky znamená obštrukciu. Pripomenul, že Ruska zastupuje od roku 2015 a za ten čas sa vždy všetkých úkonov zúčastnil.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Kočner čelí obžalobe v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.