Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.11.2019, 13:15

Čaputová podpísala zavedenie občianskych preukazov pre deti aj zmeny v cestnej premávke

Novela zákona o cestnej premávke zavádza vyššie pokuty za používanie mobilov za volantom a tiež 365-dňovú diaľničnú známku.

Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR/J. Novák

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok podpísala zavedenie občianskych preukazov pre deti do 15 rokov.

Zároveň podpísala aj novelu zákona o cestnej premávke, ktorá zavádza vyššie pokuty za používanie mobilov za volantom a tiež 365-dňovú diaľničnú známku.

Do konca roka 2021 by mali mať všetky deti do 15 rokov občiansky preukaz bez fotografie. Dôvodom je elektronizácia zdravotníctva. 

Občiansky preukaz bez podoby tváre bude slúžiť ako prístup do elektronickej zdravotnej dokumentácie. Autentifikácia čipom bude od roku 2022 jediným spôsobom, ako sa do danej dokumentácie dostať.

Polícia tak bude deťom mladším ako 15 rokov automaticky zasielať občiansky preukaz bez podpisu a fotografie držiteľa. Ten dostanú takisto občania, ktorí majú občiansky preukaz bez čipu s neobmedzenou platnosťou, ktorý sa vydával do 30. júna 2012 občanom starším ako 60 rokov.

Rezort vnútra tak chce odbremeniť seniorov od povinnosti si nový preukaz vybavovať.

Pribudne tiež možnosť požiadať o občiansky preukaz s fotografiou pre deti mladšie ako 15 rokov. Ten bude slúžiť ako plnohodnotný cestovný doklad v krajinách Európskej únie a krajinách, ktoré občiansky preukaz SR akceptujú ako cestovný doklad.

Preukaz sa už bude vydávať s časovou platnosťou. Do šiestich rokov bude platiť dva roky, od šiestich do 15 zase päť rokov vzhľadom na zmeny v črtách tváre v danom veku. Tento občiansky preukaz bude stáť 4,5 eura.
Na identifikáciu u lekára sa dá do konca roka 2021 využiť preukaz poistenca a rodné číslo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.