Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2019, 08:23 Aktualizované dňa 14.11.2019 o 12:59

Vláda rozhodla. Na piatok vyhlásila štátny smútok

Vládny kabinet schválil návrh premiéra Petra Pellegrini. V súvislosti s tragickou nehodou bude v piatok štátny smútok.

Vláda rozhodla. Na piatok vyhlásila štátny smútok
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovensko si v piatok 15. novembra uctí obete nehody autobusu pri Nitre štátnym smútkom. Trvať bude od 08.00 hod. do 20.00 hod. Rozhodla o tom vo štvrtok Vláda SR na mimoriadnom rokovaní.

​"Som presvedčený, že Slovensko by malo zdieľať smútok a uctiť si tých, ktorí sa po tragédii už domov nevrátili. Pri spustených vlajkách si spomenieme na všetkých, ktorí prišli pri tragickej nehode o život," uviedol.

​Ako predseda vlády dodal, patrí sa, aby sa celé Slovensko v piatok v tichosti pripojilo k smútku rodín obetí a vzdalo tak úctu zosnulým.

Doteraz bol štátny smútok vyhlásený deväťkrát

Štátny smútok na Slovensku vyhlasuje v zmysle zákona o štátnych symboloch a ich používaní vláda, a to v prípade úmrtia prezidenta, predsedu Národnej rady a predsedu vlády.

Kabinet tak môže urobiť aj vtedy, ak ide o citový otras spoločnosti vyvolaný smrťou osoby s mimoriadnym vplyvom na verejný život alebo o vykonanie pietnej spomienky na tragicky zosnulé osoby na Slovensku alebo mimo neho v prípade, že ich smrť otriasla celou spoločnosťou.

Na Slovensku bol doteraz vyhlásený štátny smútok deväťkrát. Naposledy to bolo v súvislosti s úmrtím prvého prezidenta Slovenskej republiky Michala Kováča v roku 2016.

Pri podobnom nešťastí vyhlásila štátny smútok vláda naposledy v roku 2009 po tragickej havárii autobusu na železničnom priecestí pri Polomke v okrese Brezno. Pri zrážke autobusu s vlakom vtedy zahynulo 12 ľudí.

Zákaz hazardných hier a upravený program

Pri štátnom smútku sú štátne vlajky spustené do pol žrde. V čase trvania štátneho smútku je tiež zakázaná prevádzka hazardných hier.

Zákon tiež stanovuje, aby bola počas trvania štátneho smútku upravená programová štruktúra verejnoprávnych médií. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.