Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2019, 11:16 Aktualizované dňa 12.11.2019 o 11:55

Člena gangu sátorovcov odsúdili na 25 rokov

Najvyšší súd zrušil marcový rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS), ktorý ho odsúdil na 23 rokov.

František Zákal
Zdroj: TASR/D. Hein

Vysokopostaveného člena zločineckého gangu sátorovcov Františka Zákala odsúdil Najvyšší súd SR (NS SR) na 25 rokov odňatia slobody. Najvyšší súd tak zrušil marcový rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS), ktorý ho odsúdil na 23 rokov. Utorkový verdikt je právoplatný.

Trest by si mal Zákal, ktorého uznal súd vinným zo štyroch skutkov - okrem iného z vraždy bosa skupiny Ľudovíta Sátora, založenia zločineckej skupiny - odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Zároveň mu bol uložený trojročný ochranný dohľad a trest prepadnutia majetku.

NS SR teda zrušil pôvodný rozsudok ŠTS len čo sa týka výšky trestu a trestu prepadnutia majetku.

Vina Zákala bola podľa predsedníčky trojčlenného senátu NS SR jednoznačne dokázaná, podieľal sa na trestnej činnosti a v skupine pôsobil ako jej vysokopostavený člen, keď sa zaoberal najmä ekonomickou trestnou činnosťou. Nevyjadril ľútosť nad spáchaním svojich činov.

Zákala na proces neeskortovali, dal súhlas advokátke na pojednávanie v neprítomnosti.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) navrhoval v záverečnom návrhu, aby NS SR zrušil marcový verdikt ŠTS a sám NS SR mu uložil trest odňatia slobody na 25 rokov.

Obhajkyňa Zákala zase uviedla, že konania mali vážne procesné pochybenia a navrhovala, aby sa rozsudok ŠTS zrušil a vrátil na opätovné prejednanie, alebo Zákala oslobodili spod obžaloby. Voči prvostupňovému marcovému rozsudku ŠTS sa odvolal prokurátor ÚŠP i obžalovaný Zákal.

Sátorovci pôsobili na južnom Slovensku a v Maďarsku od roku 1999 do roku 2010. Páchali násilnú a majetkovú trestnú činnosť, najmä vraždy, likvidovali aj členov konkurenčného gangu pápayovcov a tzv. biele kone. Podľa prokurátora ÚŠP sátorovci v počte vrážd nemajú konkurenciu nielen na území Slovenska.

Medzi najbrutálnejšie popravy, za ktoré boli súdení, patrí vražda "vlastného" Andreja Reisza, ktorého zastrelili v roku 2006 a následne jeho telo rozporciovali. Rovnako brutálna bola aj vražda Sátora v roku 2010. Jeho kostrové pozostatky sa doteraz nenašli a rovnako ani zbraň. Sátorovo zakopané telo mali viackrát presúvať z miesta na miesto.

Medzi odsúdenými na 17 rokov je aj expolicajt a bývalý major Boris Drevenák, ktorý vinu popiera a stále je na úteku. Sátorovcom mal dopredu poskytovať informácie o úmysloch polície.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.