Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2019, 12:26

Bratislavská samospráva nič nezametá pod koberec, situáciu rieši, tvrdí predseda

Regionálne cesty Bratislava mali pripraviť kraj o 2,5 milióna eur.

Bratislavská samospráva nič nezametá pod koberec, situáciu rieši, tvrdí predseda
Zdroj: TASR/Marko Erd

Vedenie Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) nezametá nič pod koberec, ale situáciu rieši. Vyhlásil to predseda BSK Juraj Droba na margo doterajších zistení z kontroly, podľa ktorých mala spoločnosť

Regionálne cesty Bratislava (RCB), v ktorej BSK vlastní 68 percent akcií, mali pripraviť kraj o 2,5 milióna eur. Droba podotýka, že správa hlavného kontrolóra BSK Štefana Marušáka je neúplná.

"Netvrdím to len ja, ale zhodla sa na tom väčšina krajských poslancov. Zastupiteľstvo v piatok kontrolóra požiadalo o doplnenie správy a komplexnú kontrolu priamo v spoločnosti RCB spätne až do roku 2012," napísal na sociálnej sieti Droba.

Nevypovedateľná zmluva

Deklaruje, že riešenie situácie v RCB bolo jednou z priorít už krátko po jeho nástupe do vedenia BSK. Výsledkom bola podľa Drobu séria systémových opatrení, ktoré zvýšili efektivitu a transparentnosť nakladania s verejnými financiami.

"Zmluva s RCB má viac ako desať rokov a je nevypovedateľná. Inými slovami, zdedili sme zmluvu, ktorú musíme napĺňať. Napriek tomu žiadame druhého akcionára, aby bola zmluva ešte pred jej vypršaním otvorená a podmienky zmenené," podotkol šéf BSK.

​Ako tvrdí, v roku 2018 pod jeho vedením vykonal kraj vecné kontroly vystavených faktúr a pristúpil k vráteniu viacerých sporných faktúr. "Na transparentnosť celého procesu dohliadajú poslanci zastupiteľstva, keďže schvaľujú investičný plán spoločnosti RCB," poznamenal Droba.

Prísna kontrola

Najdôležitejším opatrením, ktoré sa zaviedlo do praxe v roku 2018, je podľa neho prísna kontrola zrealizovaných prác.

"BSK na rozdiel od minulosti požaduje, aby k faktúram boli predkladané denné záznamy o výkone a k jednotlivým položkám v súpise prác musí byť predkladaná fotodokumentácia. To tu v minulosti nebolo," tvrdí s tým, že ak tu vzniká spor o tom, či boli alebo neboli nejaké práce v minulosti naozaj vykonané, tak najdôležitejšie je, že takéto riziko súčasné vedenie BSK systémovým opatrením znížilo na minimum.

"BSK nie je jediným vlastníkom spoločnosti RCB a naše výkonné právomoci sú obmedzené vlastníckymi vzťahmi, stanovami aj nájomnými vzťahmi. To je realita, ktorú sme zdedili," upozornil.

Prebiehajú rokovania

BSK podľa jeho slov od tohto roka aktívne rokuje o zmene stanov spoločnosti RCB s cieľom posilniť vplyv kraja na chod firmy. "Súčasne samosprávny kraj pripravuje revízie platných zmlúv s cieľom zabezpečiť efektívnejšie a transparentnejšie nakladanie s verejnými financiami," uviedol.

Predmetom kontroly hospodárenia a vynakladania finančných prostriedkov v RCB za obdobie rokov 2017 a 2018 boli stredové deliace čiary a vodiace čiary na vyše 500 kilometroch ciest druhej a tretej triedy.

Kontrola bola vykonaná zatiaľ len na Úrade BSK, pokračovať má ešte priamo v spoločnosti RCB. Hlavný kontrolór BSK však už poukázal na viaceré pochybenia. Situáciou sa budú zaoberať poslanci Zastupiteľstva BSK na svojom mimoriadnom rokovaní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.