Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2019, 11:49

O azyl u nás požiadalo tento rok 176 ľudí. Vyhoveli sme len štyrom

Slovensko rovnako ako ďalšie krajiny v strednej Európe dlhodobo odmieta návrh prerozdeľovania utečencov na základe povinných kvót. 

O azyl u nás požiadalo tento rok 176 ľudí. Vyhoveli sme len štyrom
Zdroj: AP

Slovensko tento rok zaznamenalo nárast počtu žiadostí cudzincov o udelenie azylu, vyhovelo ale iba zlomku z nich - do konca septembra štyrom. Vyplýva to z údajov ministerstva vnútra. V Európskej únii sa Slovensko neradí k cieľovým krajinám migrantov.

Od začiatku tohto januára do konca septembra slovenské úrady dostali 176 žiadostí o azyl. To je takmer toľko ako za celý minulý rok; oproti prvým trom štvrťrokom 2018 počet žiadateľov o azyl na Slovensku stúpol o viac ako štvrtinu.

Šancu získať u nás azyl má v posledných rokoch len malý počet žiadateľov. Za prvých deväť mesiacov tohto roka úrady priznali azyl štyrom osobám, v rovnakom období minulý rok uspela iba jedna osoba. Výnimkou bol rok 2016, kedy Bratislava poskytla útočisko skupine 149 asýrskych kresťanov z Iraku. Časť z nich sa ale neskôr vrátila do vlasti.

Slováci ani počas migračnej krízy, ktorej EÚ čelila v roku 2015, nezaznamenali príliv utečencov. Slovensko rovnako ako ďalšie krajiny v strednej Európe dlhodobo odmieta návrh prerozdeľovania utečencov na základe povinných kvót. 

Slovensko sa tiež nechce pripojiť k projektu dobrovoľného preberania migrantov, s ktorým tento rok prišli štyri krajiny EÚ v snahe pomôcť Taliansku a Malte so zachránenými migrantmi v Stredozemnom mori.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.