Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2019, 10:10 Aktualizované dňa 08.11.2019 o 10:37

PS a Spolu chcú bojovať proti Pente. Predložili Lex Haščák

Návrh zákona má zabrániť finančným skupinám, aby mali vplyv v rôznych sférach v zdravotníctve.

Michal Truban a Miroslav Beblavý
Zdroj: HNtelevízia

Situácia na Slovensku sa zlepšuje a zločinci začínajú byť stavaní pred súd a problémové osoby prichádzajú o funkcie. Nikto však nerieši koreň problému. Tvrdí to predseda strany Spolu Miroslav Beblavý.

"Treba ísť aj proti koreňom zločinu," tvrdí. Koalícia Progresívne Slovensko a Spolu preto do parlamentu predkladá návrh zákona, ktorý označujú ako Lex Haščák. S jeho prípravou im pomáhala aj bývala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

V praxi ide o dva zákony. Ten prvý rieši zdravotníctvo. "Ten istý majiteľ nemôže pôsobiť aj v lekárňach aj v poisťovní aj v poskytovaní zdravotníckych služieb," vysvetľuje Beblavý. Strana sa netají tým, že je namierený proti finančnej skupine Penta. Tá vlastní sieť lekární Dr. Max, poisťovňu Dôvera aj sieť nemocníc Svet zdravia. Momentálne buduje aj veľkú koncovú nemocnicu v Bratislave.

Druhý zákon má riešiť vlastníctvo médií. "Všetky médiá s obratom nad milión eur sa budú musieť zapísať do protischránkového registra, aby sme vedeli, kto sú ich skutočnými vlastníkmi," vysvetlil Beblavý.

Život chcú skomplikovať aj veľkým skupinám, ktoré majú podiel aj v médiách. "Veľké skupiny s obratom nad 15 miliónov eur, ktoré majú aj médiá a aj obchodujú vo veľkom so štátom si budú musieť vybrať," tvrdí Beblavý. Cieľom podľa nich je, aby vlastníci neovplyvňovali obsah v médiách, ktoré vlastnia.

Oba zákony chcú predložiť na najbližšej schôdzi parlamentu. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.