Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2019, 14:25 Aktualizované dňa 07.11.2019 o 16:47

V kauze vraždy Szymaneka padli rozsudky. Černákovho komplica Kána odsúdili na osem rokov

Okresný súd v Banskej Bystrici uznal Černáka vinným, ale trest mu neuložil, keďže si odpykáva doživotie.

Ján Kán
Zdroj: TASR/B. Račko

V procese s Mikulášom Černákom a Jánom Kánom, obžalovanými z vraždy poľského podnikateľa Grzegorza Szymaneka v roku 1997, padli vo štvrtok rozsudky.

Okresný súd v Banskej Bystrici uznal Černáka vinným, ale trest mu neuložil, keďže si odpykáva doživotie.

Podnikateľa Kána, ktorý je na slobode, takisto uznal vinným a vymeral mu osem rokov väzenia. Rozsudok nie je právoplatný.

Obhajoba ešte v súdnej sieni zahlásila odvolanie voči rozsudku všetkým výrokom v rozsudku, ako aj celému konaniu pred súdom.

Černák, ktorý si rozsudok vo štvrtok do Banskej Bystrice neprišiel vypočuť, hneď v úvode procesu urobil vyhlásenie o vine. Ako vtedy uviedol a teraz zopakoval v písomnej záverečnej reči, už v roku 2014 prelomil mlčanie a priznáva sa ku všetkým skutkom, ktoré spáchal. Nemá dôvod klamať, prijal zodpovednosť, údajne nemá žiadne dohody s orgánmi činnými v trestnom konaní (OČTK) a ani podmienky vo väzení v Leopoldove sa mu tým nezmenia. Jeho záverečná reč mala takmer 200 strán aj so všetkými prílohami.

"Hovorím pravdu, ale nie je to pravda, ktorá oslobodzuje, ale ešte viac zatracuje," konštatoval v nej s tým, že pozostalí po obetiach sa dozvedia, ako to bolo.
Pri usvedčení niekdajšej pravej ruky Černáka, podnikateľa Jána Kána, ktorý vinu odmieta a tvrdí, že pri vražde Szymaneka nebol, bola pred súdom kľúčovou výpoveď bývalého bosa banskobystrického podsvetia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.