Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2019, 15:35

Tisícky opatrovateliek môžu prísť o prácu. Drucker vyzýva premiéra, aby konal

Do Vianoc je podľa Dobrej voľby potrebné zabezpečiť 1,7 milióna eur.

Tisícky opatrovateliek môžu prísť o prácu. Drucker vyzýva premiéra, aby konal
Zdroj: TASR/Marko Erd

Hrozí, že tri tisíc občanov príde o odbornú pomoc v domácom prostredí, na ktorú sú odkázaní a zároveň tri tisíc opatrovateliek príde tesne pred Vianocami o prácu. Na dnešnej tlačovej konferencii na to upozornilo mimoparlamentné hnutie Dobrá voľba.

Dôvodom je podľa nich zlyhanie implementačnej agentúry ministerstva práce, kvôli ktorému sa mal projekt na podporu opatrovateľskej služby dostať do kolapsu. 

Problémom je podľa strany to, že platy opatrovateliek zaradených do celoeurópskeho projektu mali byť hradené z financií Európskej únie. Problémom však je, že tieto peniaze už niekoľko mesiacov nechodia a tak poskytovatelia ich mzdy hradia zo svojich zdrojov, ktoré dochádzajú. 

„Je smutné, že v televíziách vidíme videá o efektívnom využívaní eurofondov a na druhej strane je skutočnosť taká, že samotný projekt, ktorý mal pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú – odkázaným a zraniteľným občanom, im narobil problémy," kritizovala situáciu Anna Ghannamová. z Dobrej voľby.

Jej predseda a bývalý minister Tomáš Drucker vyzval predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby situáciu riešil, nakoľko rezort práce zlyhal. "Apelujeme a uchádzame sa o porozumenie predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby zasiahol a podal tisíckam občanov pomocnú ruku,“ povedal.

Aby bol zaručený chod projektu je podľa strany potrebné zabezpečiť do Vianoc 1,7 milióna eur. "Je potrebné uvedomiť si, že ak okamžite nezasiahneme, tisícky seniorov prídu o opatrovateľky a tisícky opatrovateliek, ktoré sú častokrát živiteľkami rodín, o svoju prácu,“ dodal Drucker. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.