Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2019, 08:30 Aktualizované dňa 06.11.2019 o 14:57

Zmenkový proces: Šanta vytiahol ďalšiu zmenku za 26 miliónov eur, Kočner ju ponúkal politikom

  • V stredu pokračovalo pojednávanie v kauze zmenky.
  • O piatej zmenke, ktorú súdu predložil prokurátor Ján Šanta, vypovedal svedok Ivan Cvik.
  • Obžalovanými sú bývalý minister hospodárstva a exriaditeľ Markízy Pavol Rusko a Marian Kočner.
  • Kočnerovi a Ruskovi v prípade dokázania viny hrozí za falšovanie zmeniek za 69 miliónov eur 12 až 20 rokov vo väzení.
  • Pojednávanie sa koná za prísnych bezpečnostných podmienok v bratislavskom Justičnom paláci.
  • Rusko je v inom konaní obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Volzovej, Kočner zase v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka.
  • O čo ide v kauze zmenky a ako to súvisí so staršou kauzou Gamatex? Dočítate sa TU.

Na pojednávaní vo veci falšovania zmeniek TV Markíza sa vo štvrtok opäť dostala na pretras piata zmenka. Vypovedal o nej svedok Ivan Cvik, ktorý ju dostal k dispozícii od obžalovaného Mariana Kočnera. S ponukou na predaj zmenky mal Cvik osloviť v júni 2017 aj viacerých politikov. 

Zmenku pred senátom prečítal prokurátor Ján Šanta. Obžalovaní Pavol Rusko aj Marian Kočner počas predchádzajúcich pojednávaní zhodne tvrdili, že vystavili len štyri zmenky. Kočner aj v stredu existenciu piatej zmenky odmietal. 

Zmenku mal vystaviť Rusko pre Kočnera 11. júna 2000 na 26 miliónov eur. "Na základe ústneho dohovoru som zmenky ponúkol investorom, ktorí by mali záujem o odkúpenie," hovorí Cvik. "Na predaj boli všetky zmenky," dodal. Na otázku Šantu, koľko ich bolo, odpovedal, že presne nevie.

Svedok pred senátom povedal, že podľa neho išlo o originál zmenky. Mal ju k dispozícii mesiac a potom ju vrátil Kočnerovi, keďže sa žiadny obchod neuskutočnil. Provízia za možný úspešný predaj mala byť 250 až 500-tisíc eur.

Cvik ponúkal zmenku na overenie napríklad poslancovi Milanovi Krajniakovi, europoslankyni Lucii Nicholsonovej, bývalému novinárovi Tomovi Nicholsonovi, či šéfovi SaS Richardovi Sulíkovi cez prokurátorku Janette Plhákovú.

Šéfka právneho oddelenia Markízy Lucia Tandlich potvrdila, že ide o piatu zmenku. "Obžalovaný sa prostredníctvom piatej zmenky a jej daním do obehu snažil zdiskreditovať viacerých ľudí aj Markízu," hovorí.

Podľa Tandlich je Ruskov podpis na inom mieste ako na štyroch predložených.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.