Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.11.2019, 09:55 Aktualizované dňa 04.11.2019 o 15:24

Vyšetrovanie Trnku mal brzdiť Čižnár. Podľa SaS chránil sám seba

Opozičná strana kritizovala postup generálneho prokurátora.

Vyšetrovanie Trnku mal brzdiť Čižnár. Podľa SaS chránil sám seba
Zdroj: HN/Peter Mayer

Pri vyšetrovaní nahrávky prokurátora Dobroslava Trnku s Marianom Kočnerom nepochybila polícia, ale generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Tvrdí to bývalý vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Pavol Milan, ktorý kandiduje za stranu SaS.

Opozičná strana dostala informáciu z policajného prostredia, že Trnku mali zadržať na jar tohto roku. Milan zistil, že vo februári tohto roka sa obsah nahrávky mal riadne prešetriť a nahrávka bola odstúpená vyšetrovateľovi.

Podľa jeho zistení začal v marci vyšetrovateľ trestné stíhanie vo veci. "Ako bývalý vyšetrovateľ môžem k tomu povedať toľko, že tento postup polície bol podľa môjho názoru správny," uviedol.

​Ďalej Milan konštatuje, že vyšetrovateľ mal vypočuť k nahrávke ako prvého Trnku. Ten však odmietol vypovedať a tvrdil, že je viazaný mlčanlivosťou. Tej ho môže zbaviť iba generálny prokurátor, ktorému podal vyšetrovateľ žiadosť.

"Tu nastal problém. Podľa vyjadrení riaditeľa NAKA najviac času pri objasňovaní a dešifrovaní tejto nahrávky zabralo samotné udelenie súhlasu na zbavenie mlčanlivosti Trnku. Vyvoláva to otázniky voči konaniu samotného Čižnára," hovorí. Myslí si, že naťahovaním výpovede malo dôjsť "k čo najväčšiemu zúženiu rozsahu výpovede Trnku".

Podľa Lucie Ďuriš Nicholsonovej nebyť takéhoto konania Čižnára, prokurátor Trnka už mohol byť predvedený na výsluch a situácia mohla byť dávno iná. "Možno mal strach, čo by vyvstalo z výpovede Trnku," skonštatovala a podľa informácií, ktoré strana má, tak chcel Čižnár kryť hlavne seba.
Predseda SaS Richard Sulík si myslí, že Trnka už mal "dávno sedieť vo vyšetrovacej väzbe".

Bývalý vyšetrovateľ pripomína, že teraz by sa mal vypočuť nielen Trnka, ale aj Kočner a ďalšie osoby, ktoré sa v nahrávke spomínajú. Vypočuť by sa mal generálny prokurátor Čižnár, keďže verejne povedal, že Trnka bol za ním s nahrávkou a vypočul si z nej 1,5 minúty.

"Generálny prokurátor Slovenskej republiky Jaromír Čižnár odmieta tvrdenia o nečinnosti pri zbavovaní prokurátora D. T. mlčanlivosti. Pokyn na preverenie nahrávky vydala Generálna prokuratúra Slovenskej republiky," vyjadrila sa hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová. Čižnár sa zároveň ostro ohradil voči tvrdeniam, že pri zbavovaní Trnku mlčanlivosti, koná s prieťahmi alebo obštrukčne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.