Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2019, 11:07

Minister Gál nenavrhne ani v druhej voľbe kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu

Gábor Gál verí, že budú navrhnutí kandidáti, ktorí splnia „požiadavky morálnej integrity sudcov“.

Minister Gál nenavrhne ani v druhej voľbe kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) nenavrhne ani v druhom kole voľby predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR svojho kandidáta. Verí však, že bude zvolený kandidát, ktorý zvýši dôveru verejnosti v justíciu.

TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová.

Gábor Gál verí, že budú navrhnutí kandidáti, ktorí splnia „požiadavky morálnej integrity sudcov“. Svojho kandidáta však nenavrhne.

V septembri ešte uviedol, že sa po kandidátovi možno „porozhliadne“, avšak dodal, že Slovensko má všeobecný problém s volenými funkciami a záujmom mladších právnikov.

Kandidátov na predsedu Najvyššieho súdu môžu Súdnej rade navrhnúť člen rady, sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov, plénum sudcov NS, sudca NS a minister spravodlivosti. Predsedom NS SR sa môže stať len jeho sudca.

V prvej voľbe predsedu NS SR sa nepodarilo zvoliť žiadneho kandidáta. Tí, ktorí už raz zvolení neboli, sa opätovne uchádzať o post nemôžu. Predsedom NS tak istotne nebudú Jana Bajánková, Soňa Mesiarkinová ani Štefan Harabin.

Nová voľba predsedu NS SR sa uskutoční 25. novembra o 13.00 hod., kandidátov môžu oprávnené osoby navrhovať do pondelka 4. novembra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.