Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.11.2019, 18:45 Aktualizované dňa 03.11.2019 o 08:18

NAKA zadržala údajného bosa takáčovcov Kudličku

Zadržanie má súvisieť s vraždou z roku 2006.

Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržali v sobotu 53-ročného Ľubomíra Kudličku, ktorý je považovaný za bosa bratislavskej skupiny takáčovcov. Informovala o tom v sobotu večer (2.11.) polícia na sociálnej sieti.

Kudličku zdržali v rámci akcie s krycím názvom Lyžiar. "Menovanému vyšetrovateľ NAKA vzniesol obvinenie za objednávku obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy. Vraždu Romana Krajčiho si mal objednať v roku 2006. Poškodeného zavraždila zločinecká skupina tzv. "Šátorovci" v meste Prievidza. "Na obvineného bol vyšetrovateľom podaný podnet na vzatie obvineného do vyšetrovacej väzby," uvádza ďalej polícia. Na zadržanie upozornil portál Nastope.sk.

​Vražda Krajčiho sa stala koncom roka 2006 na Puškinovej ulici v Prievidzi. Krajči práve vystupoval z auta na dvore rodinného domu, keď na neho vrahovia vypálili pätnásť rán zo samopalu.

Deväť zasiahlo telo, ďalších päť z boku do hlavy. Jedna rana bola takzvanou ranou istoty, ktorou vrah zasiahol Krajčiho priamo do čela. Roman Krajčí bol stíhaný v kauze ľahkých vykurovacích olejov podobne ako podnikateľ Ján Kubašiak. Kubašiaka, zavraždil policajný gang pred očami rodiny vo vlastnom dome v novembri 2006.

​Zadržanie bosa skupiny súvisí pravdepodobne s pondelkovou akciou NAKA pod krycím názvom Apač. V rámci nej pôvodne zadržali až 19 členov skupiny takáčovcov. Napokon sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, zobral v stredu (30. 10.) 13 obvinených mužov do väzby.

Muži sú obvinení pre rôznu násilnú trestnú činnosť, ako napríklad založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, hrubý nátlak, vydieranie, či nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami. Je medzi nimi aj obhajca z Bratislavy, ktorý mal byť podľa polície činný pre skupinu.

Takáčovci pôsobili najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj Petržalke a v centre hlavného mesta od 90. rokov 20. storočia. Zameriavali sa na výpalníctvo, gastronomické služby, ale aj herne a iné. Neskôr začali pôsobiť aj na území Trnavského a Nitrianskeho kraja.

Vlastnili bezpečnostnú agentúru SBS Vesuv K.T. Security. Po smrti zakladateľa skupiny Jána Takáča v júli 2003, zavraždení Róberta Pála a zastrelení Jozefa Surovčíka v Senci sa stal údajným bosom skupiny Ľubomír K., alias Kudla.

Kudličku a ďalších 12 členov skupiny zadržala polícia už na začiatku roka 2017. Obvinila ich vtedy z viacerých trestných činov. Napokon sa Ľubomír K. dostal v lete 2017 po rozhodnutí ŠTS na slobodu na kauciu vo výške 100-tisíc eur.

Popri skupinách tzv. sýkorovcov, piťovcov a slobodovcov či následne jakšíkovcov boli takáčovci považovaní za najsilnejšiu skupinu operujúcu v rámci hlavného mesta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.