Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.11.2019, 12:55

Utrpenie zvierat v cirkusoch sa od novembra definitívne ukončí

V prípade porušenia zákazu hrozí pokuta až do výšky 20-tisíc eur.

Utrpenie zvierat v cirkusoch sa od novembra definitívne ukončí
Zdroj: TASR/AP

Agrorezort od piatka definitívne ukončí utrpenie zvierat v cirkusoch. Do platnosti totiž vstupuje vyhláška z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o použití zvieraťa na účely verejného vystúpenia alebo výcviku s cieľom verejného vystúpenia a zoznam zvierat na účely verejného vystúpenia.

V cirkusoch tak nebudú vystupovať šelmy (s výnimkou psa, mačky a fretky), primáty, slony, hrochy, nosorožce, delfíny ani žirafy. Agrorezort novelou veterinárneho zákona ustanovil zákaz použiť zviera uvedené v zozname ustanovenom všeobecne záväzným právnym predpisom vydaným ministerstvom na verejné vystúpenie a na jeho výcvik s cieľom verejného vystúpenia.

Takýto krok pozitívne prijala aj Sloboda zvierat. "Ďakujeme za stovky protestov, tisíce rozdaných letákov a 54 057 podpisov pod petíciou. Zákaz cirkusov je náš spoločný úspech," komentovala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Kontrolu nad dodržiavaním týchto ustanovení, ako aj kontrolu ochrany zvierat a dobrých životných podmienok zvierat vykonáva Štátna veterinárna a potravinová správa prostredníctvom veterinárnym inšpektorov.

V prípade porušenia zákazu hrozí pokuta až do výšky 20-tisíc eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.