Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.10.2019, 16:11

Podpis prvej fázy obchodnej dohody sa blíži, vyhlásil Trump

Samit APEC sa mal pôvodne uskutočniť v Čile 16. a 17. novembra.

Podpis prvej fázy obchodnej dohody sa blíži, vyhlásil Trump
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump uviedol, že Spojené štáty a Čína čoskoro oznámia nové miesto, na ktorom spolu s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom podpíše "prvú fázu" obchodnej dohody potom, ako Čile zrušila plánovaný samit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC).

Ten sa mal konať v polovici novembra a očakávalo sa, že prezidenti USA a Číny podpíšu predbežnú dohodu práve tam.

"Čína a USA pracujú na výbere nového miesta pre podpis prvej fázy obchodnej dohody," uviedol Trump na Twitteri s tým, že nové miesto bude oznámené čoskoro.

Samit APEC sa mal pôvodne uskutočniť v Čile 16. a 17. novembra. Ako však v stredu (30. 10.) oznámila čilská vláda, vzhľadom na pokračujúce nepokoje v krajine samit organizovať nebude. Rovnako sa v juhoamerickej krajine neuskutoční ani klimatický samit OSN, ktorý bol naplánovaný na december.

Trump neuviedol, kedy by sa mala uskutočniť nová schôdzka, podľa informácií z Bieleho domu sa však očakáva, že "dokončenie dohody sa zrealizuje v pôvodnom časovom rámci".

Čínske ministerstvo obchodu v tejto súvislosti vo štvrtok informovalo, že bilaterálne rozhovory budú pokračovať podľa pôvodného plánu a hlavní obchodní vyjednávači z obidvoch krajín budú o vzájomnom obchode rokovať telefonicky v piatok 1. novembra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.