> > >

Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.10.2019, 11:41 Aktualizované dňa 31.10.2019 o 12:58

Čižnár zakročil proti Trnkovi. Pozastavil mu výkon funkcie

Dôvodom je začatie disciplinárneho konania.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár
Zdroj: TASR/M. Baumann

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár rozhodol o dočasnom pozastavení výkonu funkcie prokurátora Dobroslava Trnku.

Dôvodom je začatie disciplinárneho konania. Informáciu priniesla TV JOJ, ktorej ju potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

„Disciplinárnej komisii Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky bol dnes t.j. 31. 10. 2019 podaný disciplinárny návrh za dva skutky na prokurátora GP SR JUDr. D. T., čím sa začalo voči nemu disciplinárne konanie. Následne ešte dnešného dňa (31. 10. 2019) bolo vydané rozhodnutie generálneho prokurátora SR Jaromíra Čižnára o dočasnom pozastavení výkonu funkcie prokurátorovi D. T.," uvádza sa v stanovisku prokuratúry.

Prokuratúra odmieta, že by nekonala

Pred dvoma týždňami tvrdil Čižnár, že pozastaviť výkon funkcie Trnkovi v súčasnosti nie je možné, pretože dosiaľ nebolo vznesené obvinenie pre konkrétny trestný čin. Nie je možný ani disciplinárny návrh, lebo uplynula premlčacia lehota od skutku nahrávky s podnikateľom Marianom Kočnerom.

Prokuratúra odmieta, že by vo veci nekonala, vzhľadom na to, že počas uplynulých dní skúmala relevantné dôvody, pre ktoré bolo možné podať návrh na začatie disciplinárneho konania. To robila najmä "analýzou vystúpení prokurátora D. T. po tom, ako vyšli najavo skutočnosti prezentované v médiách."

Nahrávku, na ktorej sa má obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka Kočner hádať s Trnkom o údajnom vydieraní Jaroslava Haščáka, má polícia k dispozícii od októbra minulého roku.

Skrytá kamera v kancelárii

Včera zverejnilo Investigatívne centrum Jána Kuciaka video, v ktorom mal Marian Kočner pomáhať s inštaláciou kamery v Trnkovej kancelárii. 

​"Sadni si tam,“ ozve sa vo videu Kočnerov hlas a dáva inštrukcie Trnkovi. O chvíľu sa Trnka objaví v zábere. Kameru sa snažia otočiť tak, aby bolo v zábere miesto, kde zrejme Trnka prijímal návštevy. "Tam sedávate?" hovorí neznámy hlas.

Z času na videu vyplýva, že by malo ísť o rok 2000. Investigatívne centrum však upozorňuje, že dátum nemusí byť nastavený správne.

Trnka bol medzi rokmi 1999 a 2004 námestníkom generálneho prokurátora a následne bol zvolený za generálneho prokurátora.

Nahrávka Kočnera a Trnku

V polovici októbra zverejnil Denník N 70-minútovú nahrávku rozhovoru medzi Trnkom a Kočnerom.

​Zvukový záznam z leta 2014 si mal urobiť Kočner. Týkať sa má údajného Trnkovho pokusu o vydieranie Jaroslava Haščáka nahrávkou jeho rozhovoru v konšpiračnom byte z kauzy Gorila.

Kočner v nahrávke vyšetruje bývalého generálneho prokurátora, vrieska naňho vulgarizmy, vyhráža sa mu fyzickou likvidáciou a tým, že jeho syn skončí.

Kočner v rozhovore s Trnkom tvrdil, že zabudol u Trnku nahrávku Gorily, za čo mu Haščák zobral milión eur.

„Prečo ste išli vydierať toho Haščáka? Čo si od toho očakával? Do p..e, vieš, že je to môj kamarát. Vieš, k…a, že je to človek, ktorý okrem iného pomáhal, do p..e, a kupoval poslancov, keď si sa mal stať generálnym prokurátorom. Bohužiaľ nám jeden chýbal, ale aj on bol ten, ktorý zložil peniaze a dal tam za teba milión eur. Presne takisto, ako som dal milión eur za to ja. Že tam chýbal jeden hlas, do p..e, za to ja nemôžem, lebo to ty si si vybavoval SDKÚ a v SDKÚ nedali ani jeden hlas,“ rozpráva Kočner.

Kočner na nahrávke sa viackrát pýtal, aby mu Trnka vysvetlil, prečo išiel za Haščákom a pokúsil sa ho vydierať. Stále tvrdil, aby prestal klamať, lebo ho zabijú.

Trnka tvrdil, že to vie. „Ja viem, že ma zabijú. Ja som mŕtvy,“ povedal bývalý generálny prokurátor na nahrávke.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.