Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.10.2019, 11:29

Rokovania maďarských strán o spolupráci boli prerušené. Problémom je Smer

SMK tvrdí, že sa bude aj naďalej snažiť o dosiahnutie čo najširšej spolupráce maďarských subjektov.

Rokovania maďarských strán o spolupráci boli prerušené. Problémom je Smer
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Rokovania piatich maďarských strán ohľadne možnej volebnej spolupráce boli prerušené. Problémom sa zdá byť postoj strán k vládnemu Smeru.  

"Strany SMK, Spolupatričnosť a Maďarské fórum odmietajú spoluprácu so stranou Smer-SD, kým strany Most-Híd a Maďarská kresťanskodemokratická aliancia spoluprácu podmieňuje konsenzom strán," uviedol vo vyhlásení tlačový tajomník SMK Róbert Králik. 

SMK tvrdí, že sa bude aj naďalej snažiť o dosiahnutie čo najširšej spolupráce maďarských subjektov.

Pred dvoma týždňami sa pritom strany dohodli, že do parlamentných volieb pôjdu na spoločnej kandidátke. Podľa vyrokovaného návrhu mali spoločne vytvoriť volebnú stranu s názvom Strana regiónov Most MK. Predsedovia strán nemali byť na čele kandidátky.

O niekoľko dní neskôr predsedníctvo SMK túto dohodu napokon odmietlo. Rokovania pokračovali aj počas tohto týždňa. Konečná dohoda však nepadla. 

Prioritou pre Most bolo zabezpečenie politickej reprezentácie národnostných menšín a regiónov aj po parlamentných voľbách v roku 2020.

Pre SMK bolo prvoradým cieľom, aby bola nová vláda zostavená bez Smeru, SNS a ĽSNS.

Maďarské aj ďalšie menšinové strany rokovali o prípadnej predvolebnej spolupráci už počas leta. Spomínali sa viaceré možné spolupráce. Nateraz sa na spolupráci dohodol len vládny Most-Híd s mimoparlamentnou stranou MKDA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.