Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2019, 12:09

Pellegrini kritizuje Bugára: Za 30 rokov v politike sa pod nič nepodpísal

Premiéra Petra Pellegriniho mrzí, že stratifikácia nemocníc nemá podporu.

Premiér Peter Pellegrini je presvedčený o tom, že by všetci lídri koaličných strán mali sedieť vo vláde. Podľa neho by to bolo lepšie pre efektívnosť koalície. 

Ako názor i priame odporúčanie pri kreovaní budúcich koalícií a vlád to povedal ešte pred stredajším rokovaním kabinetu. Premiér to uviedol po otázkach novinárov na reformu nemocníc.

Parlament mal reformu na októbrovej schôdzi, napokon o nej však nehlasoval, presunul ju na ďalšie zasadnutie. O stiahnutie návrhu ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú požiadali preto, že návrh nemal dostatočnú politickú podporu.

Premiér vysvetlil, že požiadavka na presunutie reformy nemocníc z októbrovej schôdze prišla z parlamentu.

Premiér kritizuje Bugára

Stratifikáciu nemocníc už viackrát kritizoval šéf SNS Andrej Danko a odmieta ju aj predseda Smeru Robert Fico. Podľa Pellegriniho by vláda fungovala efektívnejšie, keby na kreslách ministrov sedeli lídri koaličných strán.

"Aby každý líder koaličnej strany niesol zodpovednosť za konkrétny rezort, konkrétny úsek. Ukazuje sa, že keď časť koaličných lídrov sedí v parlamente a nie vo vláde, tak to zbytočne komplikuje život," dodal. 

Všetci traja lídri koaličných strán sedia v súčasnosti v poslaneckých laviciach Národnej rady. Premiér tvrdí, že keby ministri boli zastúpení v osobách predsedov politických strán, tak by všetky koalície fungovali efektívnejšie, "ako keď tu časť koalície niečo rozhodne a potom sa musí ísť doprosovať hore na kopec, že či sa to pánom bude páčiť." 

Ako príklad uviedol Pellegrini šéfa Mostu Bélu Bugára, ktorý podľa neho v živote nesedel na žiadnej zodpovednej stoličke a pod nič sa nepodpísal za svojich 30 rokov politickej kariéry. "Tým pádom za nič neniesol ani v živote zodpovednosť," dodal premiér.

Budú hľadať ďalšie kroky

Reforma nemocníc, takzvaná stratifikácia, stále nemá podporu ani v poslaneckom klube Smeru. Pellegrini uviedol, že ho tento postoj mrzí.

Dodal, že s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou budú hľadať kroky, ktoré možno podniknúť v rámci reformy nemocníc už teraz.

"Stále nevieme nájsť podporu v našom poslaneckom klube, čo ma nesmierne mrzí, pretože reformu už podporujú všetci, všetci cítia, že sa musíme posunúť dopredu. Mňa mrzí postoj niektorých poslancov z nášho klubu, ktorí si myslia, že to je niečo zlé. Neviem pochopiť, prečo si to myslia. Dnes na nich nemám páky," skonštatoval premiér.

O reforme sa bude rozprávať s ministerkou zdravotníctva. Zvážiť podľa jeho slov ešte musia všetky varianty vyplývajúce z vládou schváleného znenia a započať kroky, ako napríklad zber údajov a definovanie kvalitatívnych parametrov, ktoré možno urobiť už teraz.

Reforma nemocníc má pacientom priniesť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť meranú cez lepšie výsledky liečby. Nemocnice by mali podľa návrhu postupne nastaviť kritériá, ktoré by to mali zabezpečiť, ako napríklad minimálny počet výkonov za rok. Novela sa nachádza v prvom čítaní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.