Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2019, 10:34 Aktualizované dňa 30.10.2019 o 11:02

"Je to zásah do mojich občianskych práv." Lajčák kritizuje predĺženie moratória na prieskumy

Minister zahraničných vecí dúfa, že prezidentka Zuzana Čaputová bude novelu zákona vetovať.

Schválenie 50-dňového moratória na predvolebné prieskumy vníma minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru) veľmi negatívne. Považuje ho za zásah do jeho občianskych práv.

"Mám pocit, že som bol obraný o občianske právo na prístup k informáciám,“ uviedol Lajčák pred stredajším rokovaním vlády. Dúfa zároveň, že prezidentka Zuzana Čaputová bude novelu zákona vetovať.

​Predĺženie moratória bolo podľa Lajčáka krátkozrakým politickým riešením, ktoré znižuje prestíž Slovenska.

„Faktom je to, že dlhšie obdobie zákazu zverejňovania prieskumov majú len Kamerun a Tunisko, čo znamená, že sa dostávame do skupiny, v ktorej asi nechceme byť," povedal Lajčák.

Predseda vlády Peter Pellegrini pred rokovaním vlády tiež zopakoval výhrady k 50-dňovému moratóriu. "Chcel by som, aby Slovensko bolo na prvých priečkach v iných rebríčkoch, a nie spolu s Kamerunom a Tuniskom v prípade krajín s najdlhšie trvajúcimi moratóriami na predvolebné prieskumy," povedal premiér.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná si naopak myslí, že 50-dňové moratórium je v poriadku, voliči sa podľa môžu kvalifikovanejšie rozhodnúť. "Musíme sa vrátiť k tomu, aby sa voliči rozhodovali podľa volebných programov, nie podľa prieskumov a pohybujúcich sa percent, ktoré predkladajú prieskumy,“ uviedla.

Štátny tajomník ministerstva vnútra Michal Bagačka si myslí, že časový priestor moratória mohol byť kratší, rozhodnutie poslancov Národnej rady berie ako realitu. "Boli argumenty pre a proti, napokon sa prijalo toto uznesenie, ja to rešpektujem,“ uviedol.

Poslanci Národnej rady  v pondelok odobrili predĺženie moratória na prieskumy zo 14 na 50 dní pred voľbami. Zmeny sa majú týkať už budúcoročných parlamentných volieb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.