Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.11.2019, 00:00

Čo sa deje s tonami odpadu, ktoré denne produkujú Bratislavčania?

Napriek recyklácii končí viac ako polovica vyhodeného odpadu v spaľovni OLO vo Vlčom hrdle.

V Bratislave sa vyhodí denne takmer 600 ton odpadu. Väčšina ľudí ho poslednýkrát vidí vo svojom smetnom koši, prípadne na zbernom dvore, kde možno odovzdať najviac druhov odpadu. Stačí mať trvalý pobyt v Bratislave a priniesť odpad roztriedený. Odovzdanie je zdarma s výnimkou drobného stavebného odpadu.

Čo sa však s odpadom deje potom? V rámci projektu WhatCity? sme sa na to boli pozrieť.

Napriek recyklácii končí viac ako polovica vyhodeného odpadu v spaľovni OLO vo Vlčom hrdle. Tu sa spaľuje, vďaka čomu pomáha vyrábať teplo a elektrickú energiu. Kapacita spaľovne je 135-tisíc ton odpadu ročne.

Časť zmesového odpadu sa aj skládkuje. Bohužiaľ, niekedy aj v rozpore so zákonom ako napríklad v prípade tejto čiernej skládky v Podunajských Biskupiciach. O jej nesúlade s právnym poriadkom sa síce vie už dlhé mesiace, no aj tak naďalej pokračuje v prevádzke.

Niektoré nepotrebné veci však majú veselší príbeh. Dobrým príkladom je spoločnosť IKEA, ktorá svojim zákazníkom umožňuje darovať nábytku druhý život. Na stránke www.druhyzivotnabytku.sk stačí nahrať fotografie s popisom výrobku a zamestnanci IKEA navrhnú cenu, za ktorú nábytok ponúknu na predajni v kútiku so zlacneným tovarom. Takéto výrobky sa predávajú za rovnakú cenu, za akú ich obchodný reťazec odkúpil od predávajúceho.

Ak ja vy chcete prispieť k riešeniu problému s odpadmi, najlepšie je znižovať jeho tvorbu. Každú sobotu môžete napríklad v Starej tržnici nakúpiť potraviny od lokálnych farmárov a producentov. Bez obalu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.