Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2019, 15:29

Dobehnú Kotlebu šeky na 1488 eur? Čelí ďalšej obžalobe

Skutok sa stal v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici.

Dobehnú Kotlebu šeky na 1488 eur? Čelí ďalšej obžalobe
Zdroj: Reuters

Predseda parlamentnej ĽSNS Marian Kotleba čelí ďalšej obžalobe v kauze kontroverzných šekov, ktoré v minulosti rozdával chudobnejším rodinám.

"Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal 28. októbra obžalobu na Mariana K., obvineného z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd," informovala v pondelok hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Ako priblížila, skutok sa stal v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Kotleba odovzdal takmer pred 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1488 eur.

"Pričom číslo 1488 je známe a používané v symbolike extrémistov, a je spojením čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu) a 88 (ôsmym písmenom v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu 'Heil Hitler!'), čím verejne a na mieste verejnosti prístupnom najmä používaním hesiel prejavoval sympatie k rasistickej a (neo)nacistickej ideológii," dodala ďalej hovorkyňa.

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR v júli zamietol sťažnosť prokurátora ÚŠP voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, ktorý na jeseň minulého roka zamietol obžalobu na predsedu ĽSNS v kauze šekov pre chudobných.

NS SR sa vtedy stotožnil s názorom súdu prvého stupňa, pokiaľ ide o procesné pochybenie týkajúce sa porušenia obhajobných práv obvineného.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.