Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2019, 15:18

Pred voľbami sú všetci nervózni. Dankovi aj Bugárovi ide o to isté, tvrdí politologička

  • Politické udalosti posledných dní vládnej koalícii neprospievajú.
  • Politologička Darina Malová pripúšťa možnosť, že by nemuseli spolu dovládnuť.

Slovenská národná strana dostala v priebehu dvoch dní tri rany. Najskôr jej neprešlo zriadenie ministerstva športu a cestovného ruchu, a potom novela zákona o verejnom obstarávaní. Dnes neprešli rekreačné poukazy pre malé firmy. V oboch prípadoch chýbali národniarom hlasy Mosta-Híd. Čo sa v koalícii deje?

Myslím si, že v zásade je už krátko pred voľbami a máme skúsenosti, že koaličné väzby posledného pol roka pred voľbami slabnú. Každý koaličný partner hrá sám za seba. Druhý dôvod je, že Most-Híd plánoval spojenie so SMK, ako s partnerom do nasledujúcich volieb a museli robiť isté ústupky a veľmi dobre vieme, že SMK odsudzovala Most za účasť v aktuálnej koalícii. Pokiaľ ide o predsedu SNS Andreja Danka, je to jeho politický štýl komunikácie vyhrotiť veci, začať politizovať cez médiá. Najmä v minulosti vždy prišiel s tým, že koalícia nefunguje a že sa nebude zúčastňovať na politických rokovaniach. Už túto kartu použil viackrát, verejnosť nevedela ako, ale vyboxoval si nejaké ústupky a potom zmĺkol. Teraz bola jeho reakcia veľmi personifikovaná. To, čo povedal o Bélovi Bugárovi, je ďaleko za čiarou. Hlavný dôvod je, že sa blížia voľby. Voliči maďarskej národnosti ho určite voliť nebudú. On potrebuje získať hlasy oddaných Slovákov.

Čo tým sleduje Most-Híd, že zrazu začal pri niektorých návrhoch cúvať a začal sa takto vymedzovať?

Samozrejme, chce si nejakým spôsobom zlepšiť renomé pred voľbami, ale dodnes to boli aj ústupky voči SMK. Nedohodli sa však, takže teraz ide o to, aby si udržali hlasy aspoň nejakých voličov. Všetci sú pred voľbami nervózni.

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.