Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2019, 14:31 Aktualizované dňa 22.10.2019 o 16:09

Desať sudcov Najvyššieho súd žiada Urbancovú, aby kvôli Kočnerovi odstúpila z funkcie

Spôsobilosť na výkon funkcie podpredsedníčky bola zverejnením podozrení vážne spochybnená.

Desať sudcov Najvyššieho súd žiada Urbancovú, aby kvôli Kočnerovi odstúpila z funkcie
Zdroj: TASR/Marko Erd

Desiatka sudcov Najvyššieho súdu (NS) SR vyzvala podpredsedníčku Jarmilu Urbancovú, aby odstúpila z funkcie. Informovala o tom predsedníčka senátu Elena Berthotyová.

Vo výzve sa uvádza, že Denník N 21. októbra zverejnil ďalšiu časť komunikácie z trestného spisu obžalovaného Mariana Kočnera, z ktorej vyplynuli závažné podozrenia zo zneužívania funkcie podpredsedníčky NS SR a sudkyne v rozhodovacej činnosti.

Sudcovia považujú za neakceptovateľné, aby pri takýchto podozreniach na čele NS SR stála osoba, ktorej spôsobilosť na výkon funkcie podpredsedníčky bola zverejnením týchto podozrení vážne spochybnená.

Pod výzvou sú podpísaní sudcovia Juraj Kliment, Elena Berthotyová, Dušan Čimo, Peter Szabo, Miroslav Gavalec, Igor Belko, Rudolf Čirč, Pavol Farkaš, Peter Paluda a Marián Trenčan.

Urbancová však obvinenie odmieta. Tvrdí, že nikdy nebola v žiadnom kontakte "s kriminálne závadovými osobami, ani s osobami z tzv. mafiánskych zoznamov".

"V prípade bývalého asistenta Najvyššieho súdu Vladimíra Sklenku som vychádzala z informácií, že ide o dlhoročného vzorného policajta s previerkou NBÚ, ktorý napriek krátkej praxi sudcu dostal dôveru od bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej viesť jeden z najdôležitejších súdov na Slovensku. Nemala som vedomosť a nemohla som ani predpokladať, že ide o osobu, ktorá udržiava kontakty a známosti so závadovými osobami. Ľudsky sa cítim zneužitá, podvedená a oklamaná," stojí v Urbancovej stanovisku.

Zároveň vylúčila, že by zneužila funkciu podpredsedníčky Najvyššieho súdu a sudkyne v rozhodovacej činnosti. "Na odstúpenie z funkcie podpredsedníčky nemám žiaden dôvod. To, že som spomínaná v komunikácii tretích osôb, za dôvod na odstúpenie nepovažujem," vyjadrila sa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.