Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2019, 10:04 Aktualizované dňa 22.10.2019 o 10:53

Matovič ohlásil spájanie. OĽaNO ide do volieb s Kresťanskou úniou Záborskej a Vašečku

Podľa Igora Matoviča ide o spojenie proti mafii.

Matovič ohlásil spájanie. OĽaNO ide do volieb s Kresťanskou úniou Záborskej a Vašečku
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Hnutie Obyčajných ľudí okolo Igora Matoviča sa pred parlamentnými voľbami spája s Kresťanskou úniou (KÚ). Tú reprezentujú najmä jej predsedníčka Anna Záborská, ktorá odišla z KDH a Richard Vašečka, ktorý sa do parlamentu po voľbách v roku 2016 dostal práve za OĽaNO.

Z hnutia aj poslaneckého klubu však neskôr odišiel. 

"KÚ bude zastupovať kresťanov v budúcom parlamente a bude svedomím parlamentu," skonštatovala Záborská. Považuje za dôležité spájať sily, aby vznikla po voľbách silná vláda, ktorá očistí štát.

Záborská bude na predných miestach

Vysvetlila, že po rokovaniach s viacerými stranami sa napokon dohodli s OĽaNO na partnerskej dohode, aby KÚ ostala ako politický subjekt. "Matovič ku Kresťanskej únii pristupoval ako partner," dodala. 

Matovič kritizoval KDH, ktoré sa s Kresťanskou úniou nedostalo. Bolo by to podľa neho najprirodzenejšie spojenectvo. Dohoda medzi KDH a Kresťanskou úniou podľa neho nevyšla vinou KDH. 

​Vašečka po odchode od matovičovcov vstúpil do KDH, kde chcel vystriedať Alojza Hlinu na poste predsedu strany. Vo voľbách bol neúspešný, tvrdil však, že v KDH zostane. To sa nestalo a Vašečka sa pridal k Záborskej do Kresťanskej únie. 

Strany sú podľa Matovičových slov dohodnuté na tom, že KÚ bude mať 15 miest na kandidátke OĽaNO. Dodal, že na nej budú aj Záborská a nezaradený poslanec Richard Vašečka. Priblížil, že Záborskej ponúkli číslo štyri na kandidátke, prvé tri miesta obsadí podľa jeho slov hnutie OĽaNO.

Chcú spolupracovať aj s KDH

Matovič zároveň pozval predsedu KDH Alojza Hlinu k spoločnému rokovaciemu stolu. "Pozývame ho ako partnera, aby sme dali každému kresťanovi istotu, že jeho hlas neprepadne," povedal.

"Dilemu pre kresťanského voliča znižujeme o jeden subjekt, pretože ideme do volieb spoločne," vyhlásil Vašečka. Zdôraznil, že chcú zastupovať záujmy kresťanov. Dodal, že dvere na prípadnú spoluprácu s inými kresťanskými stranami sú naďalej otvorené.

Skonštatoval, že ak je pre voličov problém, že menil stranícke tričko v minulosti, stále majú iné osobnosti, ktoré môžu voličom ponúknuť. "Rokovali sme dlho a zodpovedne. Sme zaviazaní, že budeme vytvárať spoločný poslanecký klub," odpovedal na otázku, či po pár rokoch neodíde z klubu, tak ako to urobil v minulosti.

Záborská odišla v januári tohto roka z KDH a založila KÚ. Vašečka v minulosti opustil klub OĽaNO, odišiel do KDH, kde kandidoval za predsedu hnutia, ale Hlina ho v súboji o toto kreslo porazil. Vašečka neskôr odišiel do KÚ. V KÚ pôsobí okrem Vašečku a Záborskej napríklad bývalý europoslanec za OĽaNO Branislav Škripek.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.