Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2019, 10:55 Aktualizované dňa 21.10.2019 o 14:23

Pellegrini kryje človeka podozrivého z manipulácie tendra, tvrdí Matovič

OĽaNO vyzvalo premiéra, aby zrušil tender na záchranky.

Pellegrini kryje človeka podozrivého z manipulácie tendra, tvrdí Matovič
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Opozičné hnutie OĽaNO vyzýva premiéra Petra Pellegriniho, aby zrušil tender na záchranky. Zároveň žiada ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby odvolala z funkcie šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomáša Haška.   

Haško sa funkcie vzdal na začiatku októbra. Obyčajní však žiadajú jeho odvolanie s okamžitou platnosťou. Prekáža im totiž, že bude vo svojej funkcii do konca novembra. 

"Pellegrini kryje človeka podozrivého z manipulácie tendra za 800 miliónov eur," tvrdia matovičovci. 

​Poslanec OĽaNO Marek Krajčí tvrdí, že Haškovo odstúpenie z funkcie bolo účelové, aby si predĺžil dobu, počas ktorej bude úradu predsedať.

"Podal sám odstúpenie, tým pádom zostáva vo funkcii až do konca novembra a môže zametať stopy po podvode za 800 miliónov eur," hovorí líder hnutia Igor Matovič 

OĽaNO zároveň dodáva, že tender je protiprávny a mal by byť zrušený.

Kalavská reagovala

„Ministerstvo zdravotníctva SR sa v súvislosti s vyjadreniami zástupcov politickej strany OĽANO dištancuje od vyjadrení, podľa ktorých ministerstvo v súvislosti s uskutočneným výberovým konaním na obsadenie sídiel ambulancií záchrannej zdravotnej služby realizovaným Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nekonalo," reaguje rezort zdravotníctva. 

Ministerstvo uviedlo, že Andrea Kalavská podala návrh na odvolanie predsedu Úradu a taktiež podala podnet na generálnu prokuratúru.

"Ministerka zdravotníctva však nedisponujú takými právomocami, ktoré by oprávňovali ministerstvo zdravotníctva alebo ministerku zdravotníctva realizovať alebo iniciovať iné ako spomínané kroky," dodáva ministerstvo.

Pochybnosti okolo tendra

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vyhlásil výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby v polovici júna, týkalo sa 328 bodov.

Najviac ich získala spoločnosť LSE - Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc.

Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu.

Predseda ÚDZS Tomáš Haško zaujatosť členov komisie odmieta. Trvá na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou.

Ministerstvo zdravotníctva podalo v prípade podnet, ktorým sa zaoberá Národná kriminálna agentúra. Haško sa po kauze výberového konania na licencie pre záchranky svojej funkcie vzdal. Odvolanie šéfa ÚDZS navrhla 4. októbra vláde Kalavská.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.