Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2019, 10:20 Aktualizované dňa 21.10.2019 o 12:45

Chystá sa viac právomocí pri trestaní sudcov porušujúcich zákon. Pellegrini prezradil podrobnosti

Na Úrade vlády prebieha strenutie premiéra Petra Pellegriniho s ministerkou vnútra Denisou Sakovou a policajným prezidentom Milanom Lučanským.

Chystá sa viac právomocí pri trestaní sudcov porušujúcich zákon. Pellegrini prezradil podrobnosti
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Súdna rada aj ministerstvo spravodlivosti by mali mať väčšie právomoci v prípade sudcov, ktorí porušujú zákon. Naznačili to minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) a premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po pondelkovom stretnutí.

Premiér potvrdil, že v najbližších hodinách na pôde rezortu spravodlivosti pripravia znenie legislatívnych návrhov, ktoré zabezpečia zákonné a včasné vyvodenie zodpovednosti voči sudcom a prokurátorom. Zároveň doplnil, že nechce, aby to boli lacné návrhy Lex Jankovská alebo Lex Trnka.

"Dnešné stretnutia a výsledky tohto rokovania považujem za podstatný krok k postupnému napraveniu pošramotenej povesti a dôvery našej prokuratúry a súdnictva vo verejnosti," povedal premiér.

Zákony by podľa neho mali vytvoriť možnosti, aby sa dali postihovať tí, ktorí sa "spreneverili svojmu poslaniu". Títo podľa premiéra kazia meno slušných sudcov a prokurátorov, ktorých je väčšina.

"Nemienime populisticky tvrdiť, že komplet naše súdnictvo a prokuratúra sú zlé, lebo tým by sme nahrávali alebo nahrávame extrémistom, ktorí volajú po nastolení tvrdej ruky na úkor demokracie," povedal Pellegrini.

Pracovné stretnutie malo podľa premiéra konštruktívny charakter. Doplnil, že na stretnutie prišli všetci s konkrétnymi legislatívnymi návrhmi. Gál potvrdil, že výsledky rokovania by mohli byť známe ešte v pondelok večer.

"Musíme si byť istí, že naše návrhy nebudú napadnuteľné na Ústavnom súde, nebudú retroaktívne a nezabránia tomu, aby ľudia, ktorí spáchali trestný čin, neboli trestnoprávne postihnuteľní," povedal šéf rezortu spravodlivosti.

Konkrétne zmeny zatiaľ Gál predstaviť nechcel. "Ide o návrh, ktorý bude pôsobiť aj do budúcna, keď vznikne takáto situácia, aby ministerstvo spravodlivosti alebo samotná justícia vedeli promptne reagovať," uzavrel Gál.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.