Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2019, 16:15 Aktualizované dňa 18.10.2019 o 17:33

Dzurinda prehovoril o Gorile: Je to predovšetkým Ficova kauza

  • V stredu boli zverejnené nahrávky, ktoré majú obsahovať údajný spis Gorila. 
  • Analytický prepis bol zverejnený už v roku 2011 a týka sa stretnutí najmocnejších ľudí v štáte v konšpiračnom byte na Vazovovej.
  • Nahrávky ako aj prepis mali vzniknúť v období druhej vlády Mikuláša Dzurindu.
  • Ten sa k nahrávkam prvýkrát vyjadril. Jeho stanovisko zverejňujeme v plnom znení.
Dzurinda prehovoril o Gorile: Je to predovšetkým Ficova kauza
Zdroj: HN/ Peter Mayer

Obsah Gorily - či v písanej alebo audio forme - hovorí o pokusoch konkrétnej finančnej skupiny (jej predstaviteľa) ovplyvnovať rozhodnutia. Rozhodnutia vlády a vládnych inštitúcií, jednotlivcov, alebo politických strán.

Nie je mojou úlohou a nie je ani v mojich silách, aby som skúmal autenticitu zverejnených materiálov, ani aby som jednotlivé podozrenia vyšetril, či komentoval.

Čo je v mojich silách a čo aj urobiť chcem, je poskytnúť zásadné stanovisko:

1. Nikdy počas svojho pôsobenia (či už ako premiér, minister alebo poslanec) som sa nerozhodoval inak, ako podľa svojho vedomia a svedomia. Nikdy som neprijal žiaden úplatok, ani províziu. Nikdy mi úplatok ani provízia ponúknuté neboli. Nikdy som neposlal žiadneho človeka, aby v mojom mene, v mene vlády, ktorej som predsedal, alebo v mene strany, ktorú som viedol, prijal, požadoval alebo zjednával úplatok, či províziu.

2. Nemám žiadnu informáciu a nemal som ani indície o tom, žeby vláda , či SDKÚ , ktorým som predsedal, rozhodovali inak, ako vo verejnom záujme, alebo pod vplyvom nejakej finančnej skupiny či jednotlivcov.

3. Nemôžem vylúčiť zlyhanie jednotlivcov. Či už členov vlády, predstaviteľov strany, alebo našich nominantov v rôznych pozíciách. Takýchto zlyhaní mi bolo vždy ľúto a pri vážnych podozreniach som sa vždy usiloval o vyvodenie čo najrýchlejšej politickej zodpovednosti.

4. Ak sú i formácie z Gorily pravdivé, svedčia o zlyhaní jednotlivcov, nie vlády - tak ako to občanom podsúva Róbert Fico. Gorila hovorí o zlyhaní jednotlivcov, ktorí boli nominantmi vládnych strán, ale aj vtedajšej opozície. Je to predovšetkým kauza Roberta Fica.

5. Vždy som sa usiloval obmedzovať priestor korupcie a nekalého správania . Svedčia o tom desiatky zákonov a vládnych opatrení z relevantného obdobia. Ak je Gorila pravdivá , tak svedčí aj o tom, že SIS mala v období mojich vlád voľné ruky a polícia a orgány činné v trestnom konaní konali. S nástupom vlády Roberta Fica bolo príslušné odpočúvanie skončené, dôkazy skartované a vyšetrovanie marené.

6. Po prepuknutí kauzy som poskytol vyšetrovateľom úplnú a okamžitú súčinnosť. Ako svedok som vypovedal viackrát.

7. Vždy som sa usiloval o to, aby páchatelia trestnej činnosti boli potrestaní. Tiež som sa usiloval vyvodiť politickú zodpovednosť voči strane, ktorú som viedol, i voči sebe.

Toto vyhlásenie vydávam kvôli záujmu médiu a aj povinnosti voči občanom.”

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.