Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2019, 15:51 Aktualizované dňa 17.10.2019 o 16:26

Haščák prehovoril o Gorile. Žiada, aby bol čo najskôr vypočutý

Šéf Penty vyzval orgány, ktoré vyšetrujú alebo dozorujú trestnú vec Gorila, aby zverejnili celý obsah vyšetrovacích spisov i ďalšiu dokumentáciu.

Spolumajiteľ skupiny Penta Jaroslav Haščák vyzýva orgány činné v trestnom konaní, ktoré vyšetrujú alebo dozorujú trestnú vec Gorila, aby zverejnili bezodkladne celý obsah vyšetrovacích spisov i ďalšiu dokumentáciu. Haščák tiež žiada, aby bol čo najskôr vypočutý.

39-hodín nahrávky Gorily v stredu dostali viaceré médiá vrátane HN.

Haščákova výzva

​"O uvedené žiadam aj preto, že toto zverejnenie je už niekoľko rokov opakovane sľubované, opakovane som s ním vyjadril súhlas a opakovane sa nedeje. Po zverejnení tzv. a údajných nahrávok „Gorila“, ktoré zrejme unikli z vyšetrovacieho spisu, bez znaleckého posudku a bez súvisiacich výsledkov policajných preverovaní tam uvedených skutočností, je možné obnoviť dôveru k zákonnosti predmetného vyšetrovania len tak, že predmetné spisy budú zverejnené," doplnil Haščák vo vyhlásení, ktoré poslal hovorca Penty Gabriel Tóth. 

Haščák tvrdí, že uvedené vyšetrovanie je vyšetrovaním skutočností, ktoré sa mali odohrať pred cca 13 až 15 rokmi.

"Teda je prakticky nemožné, aby „predčasným“ zverejnením obsahu spisov mohol byť dnes ovplyvnený akýkoľvek svedok alebo zmarený dôkaz, ak naň za osem rokov vyšetrovacie orgány neprišli," uviedol vo výzve Haščák.

Autenticitu nahrávky spochybňuje

Nahrávka mala vzniknúť v byte na Vazovovej ulici v Bratislave. Spis Gorila zverejnil anonym v decembri 2011, má zachytávať rozhovor medzi spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom a politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. Haščák aj Penta autenticitu nahrávky spochybňujú.

Nahrávku Gorily našla polícia v decembri 2018 v dome podnikateľa Kočnera. Podľa špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zatiaľ nie je isté, či je zverejnená nahrávka naozaj nahrávkou kauzy Gorila. Podľa jeho slov to môže potvrdiť len Slovenská informačná služba.

Denník N tiež získal 70-minútovú nahrávku rozhovoru bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s Marianom K. Týkať sa má údajného Trnkovho pokusu o vydieranie Haščáka nahrávkou jeho rozhovoru v konšpiračnom byte z kauzy Gorila. Haščák sa dištancoval od všetkých "domnelých aktivít", s ktorými má byť podľa komunikácie spájaný, a odmietol ich.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.