Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2019, 15:31

Slovensko víta dohodu o brexite a je pripravené ju odobriť, povedal dnes Pellegrini

Situácia sa podľa premiéra ešte môže skomplikovať v sobotu, keď o brexite má hlasovať britský parlament.

Slovensko víta dohodu o brexite a je pripravené ju odobriť, povedal dnes Pellegrini
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovensko víta revidovanú zmluvu o brexite a je pripravené ju odobriť. Uviedol to vo štvrtok po príchode na dvojdňový summit EÚ v Bruseli slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Premiér zdôraznil, že Slovensko víta dohodu, ktorú sa podarilo uzavrieť vo štvrtok ráno po maratóne rokovaní medzi vyjednávačmi EÚ a Spojeného kráľovstva, zároveň však upozornil, že definitívne rozhodnutie zostáva na Londýne.

"Pre mňa momentálne nie je otázka, či dnes budeme s takouto dohodou súhlasiť, predpokladám, že áno, ale najvyšší rébus bude pravdepodobne v sobotu, keď uvidíme, ako o tejto dohode zahlasuje britský parlament. To nás zase môže posunúť niekde inde," skonštatoval Pellegrini.

Priznal, že v súvislosti so samotným brexitom neočakáva "turbulentný" summit, ťažšie diskusie očakáva počas pracovnej večere lídrov skôr pri téme ďalšieho rozširovania EÚ, najmä čo sa týka spustenia prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a Albánskom.

Tento proces v utorok "zmrazili" diplomati na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Luxemburgu, keď sa proti tomuto zámeru postavilo najmä Francúzsko.

"Toto je veľmi vážna vec a ja si myslím, že ak dnes vyšleme pozitívny signál do tejto časti Európy, tak to bude mať vážnejšie dôsledky ako kedykoľvek predtým," zdôraznil premiér.

Na otázku TASR, či na summite pri rokovaniach o Turecku Slovensko podporí zbrojné embargo voči tejto krajine, Pellegrini naznačil, že s tým nemá problém.

"My už dávno uplatňujeme princíp, že tam, kde prebieha akákoľvek vojenská operácia, nedodávame zbrane. Preto s tým nemáme problém a hlásime sa aj k dobrovoľnému záväzku nevyvážať zbrane do Turecka. Ak bude jednotná pozícia EÚ, tak Slovensko bude súčasťou tejto stratégie," vysvetlil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.