Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2019, 19:00

Mýty a fakty o veľkej reforme nemocníc. Čo skutočne spôsobí?

Potrebu reformy zdôrazňujú odborníci. HN sa preto pozreli, čo z nej bude mať pacient.

Mýty a fakty o veľkej reforme nemocníc. Čo skutočne spôsobí?
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Dôchodkyňa Mária má nemocnicu v rodnom meste za rohom. Dlhé roky pokojne spávala s tým, že zdravotnú starostlivosť dostane hneď, nehľadiac na úroveň kvality. Ak ju čosi zabolelo, do troch minút bola na urgente a všetko potrebné vybavila v krátkom čase na jednom mieste. Rada posedávala v čakárni, ešte radšej sa so svojou diagnózou zdôverila lekárom – kardiológovi, neurológovi či ortopédovi. Dnes sa už pani Márii zaspáva ťažšie. Zachytila totiž správu o zatváraní niektorých nemocníc.

Ako pacient profesionál, s množstvom diagnóz a desiatkou úspešných operácií na konte, cíti obavy. Na budúci rok ju totiž čaká ďalší zákrok – operácia kŕčových žíl. A susedka jej potvrdila, že na „operačku“ bude cestovať aj pár hodín. To vraj kvôli novej reforme v zdravotníctve.

Ako je to naozaj? Kým niektorí lekári považujú „stratifikáciu“ za hazard, iní odborníci tvrdia, že obavy pospolitého ľudu nie sú namieste. Lebo projekt má dokopy niekoľko prechodných období a neudeje sa zo dňa na deň. „Minimálne počty výkonov nabiehajú v dvojročnej fáze do roku 2022. Nová typológia nemocníc a sieť urgentných príjmov bude platiť od roku 2024. Výsledný stav celej verejnej minimálnej siete očakávame v roku 2030,“ uvádza vládna analýza. Navyše dnes stále nie je jasné, či sa stratifikáciu podarí ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej v parlamente presadiť.

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.