Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2019, 14:55 Aktualizované dňa 16.10.2019 o 15:30

Matovič tvrdí, že objavil kľúčový dôkaz proti Ficovi. Poukazuje na jednu vetu z Gorily

Robert Fico mal podľa šéfa OĽaNO povedať Jaroslavovi Haščákovi jednu vetu, ktorá ho usvedčuje z trestného činu.

Matovič tvrdí, že objavil kľúčový dôkaz proti Ficovi. Poukazuje na jednu vetu z Gorily
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Predseda Smeru Robert Fico sa v nahrávke Gorily priznal, že načierno financoval kampaň svojej politickej strany. Vyhlásil to predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič.

Pripomenul svedectvo zakladateľa Smeru Bohumila Hanzela spred volieb v roku 2010 o tom, ako sa v minulosti mali naliať čierne peniaze do Ficovej strany. Vzniesol obvinenie, že strana tajila milióny od sponzorov, ktorí za finančnú podporu žiadali miesta na kandidátke Smeru a štátne zákazky.

Predvolebná kampaň Smeru v roku 2002 mala stáť 284 miliónov korún, pričom oficiálne priznali len desať a pol milióna.

Nekalé financie mal podľa Hanzela vybavovať aj Fedor Flašík - známy marketér, pri vzniku Smeru dôležitý človek v strane, neskôr však o pozíciu prišiel.

Veta, ktorá nebola v prepise

Dodnes však chýbal v tomto prípade ďalší dôkaz. Teraz Matovič poukazuje na vetu z nahrávky, ktorá sa vydáva za Gorilu a včera ju anonym poslal médiám. Navyše podľa šéfa OĽaNO táto veta chýba v prepise z kauzy Gorila, ktorá je na internete už od roku 2011.

22. marca 2006 mal Fico v konšpiračnom byte na Vazovovej ulici v Bratislave šéfovi Penty Jaroslavovi Haščákovi povedať: "Fedor Flašík vybral 250 na stranu a osem (alebo osemdesiat) si dodatočne nechal". Matovič zdôrazňuje, že v celej Gorile sa vždy hovorí o sumách v miliónoch alebo miliardách. V tomto prípade podľa neho teda ide o 250 miliónov korún.

Matovič tieto slová interpretuje tak, že Flašík, ktorý mal čierne peniaze vyberať, si časť zo sumy nechával pre seba. Keď sa to Fico dozvedel, mal Flašíka aj s jeho ľuďmi podľa predsedu OĽaNO odstaviť.

Poslanec Smeru Erik Tomáš však tvrdí, že veta, na ktorú sa Matovič odvoláva, je nezrozumiteľná. "To čo pán Matovič písal na ten plagát, nie je v zvukovej nahrávke. Aspoň v tej, čo sme my počúvali," vyhlásil.

Výzva pre Pellegriniho

"Toto je trestný čin. Fico sa priznáva, že skresľoval účtovníctvo, ktoré pravidelne podpisoval," tvrdí Matovič. Ide podľa neho o kľúčový dôkaz "priamo hlasom Roberta Fica."

Predseda OĽaNO vyzval premiéra Petra Pellegriniho, ktorý má byť v parlamentných voľbách jednotkou Smeru, aby odmietol účasť na jednej kandidátke s Ficom.

V súvislosti s tým, že táto veta chýba v pôvodnom prepise, sa Matovič domnieva, že za jeho zverejnením v roku 2011 mohol byť práve Smer, ktorý skryl pasáže vyznievajúce v jeho neprospech.

Fico spolu s ďalšími poslancami Smeru mal k nahrávke Gorily tlačovú konferenciu, narušil ju však Matovič s papierom, na ktorom mal napísaný spomínaný výrok. Po krátkej roztržke medzi Matovičom a poslancami Smeru Fico tlačovú konferenciu predčasne ukončil. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.