Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2019, 17:30

Slovenská veda dostane megainvestíciu. Rekordná suma môže pomôcť aj hospodárstvu

Dve najväčšie slovenské univerzity získali grant, ktorý má zvýšiť konkurencieschopnosť a atraktivitu krajiny vo výskume.

Slovenská veda dostane megainvestíciu. Rekordná suma môže pomôcť aj hospodárstvu
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Investícia, aká tu ešte nebola. Slovenská technická univerzita a Univerzita Komenského získali 111 miliónov eur, z ktorých sa zrekonštruujú budovy, nakúpia špičkové prístroje aj nové laboratóriá. Väčšia časť peňazí pôjde z eurofondov, 5,5 milióna eur dajú školy z vlastných peňazí. Historicky najväčšiu investíciu do slovenskej vedy a výskumu, ktorá je súčasťou projektu Accord, dnes odprezentovali rektori oboch univerzít spolu s ministerkou školstva Martinou Lubyovou.

Na porovnanie: v minulosti sa prideľovali veľké eurofondové projekty na vedu zväčša len v niekoľkých desiatkach miliónov eur. Na Slovensku sa pritom do výskumu dlhodobo investuje podpriemerne. Kým krajiny Európskej únie dávajú na vedu niečo vyše dvoch percent výkonu ekonomiky, na Slovensku to bolo podľa posledných dostupných dát z roku 2017 len 0,88 percenta hrubého domáceho produktu.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.