Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2019, 14:47

"Zabezpečoval to ten najvyšší." Tóth vypovedal, cez koho mal vybaviť Bödör lustrovanie novinárov

Exsiskár Peter Tóth sa Mariana Kočnera pýtal, či by základné informácie vedel získať prostredníctvom svojho známeho Norberta Bödöra.

"Zabezpečoval to ten najvyšší." Tóth vypovedal, cez koho mal vybaviť Bödör lustrovanie novinárov
Zdroj: TASR

Marian Kočner mal nariadiť lustrovanie novinárov a ich rodín, sprostredkovať ho mal nitriansky podnikateľ Norbert Bödör. Vypovedal o tom bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Tóth.

Tóth tvrdí, že polícia nepoznala skutočné bydlisko Jána Kuciaka a až vďaka sledovaniu sa Kočner dozvedel, že novinár žije vo Veľkej Mači. Informuje o tom Denník N.

Tóth podľa výpovede Kočnerovi povedal, že úspešnému sledovaniu novinárov by pomohlo, keby poznal miesto ich bydliska, prípadne akými autami jazdia. Kočnera sa pýtal, či by základné informácie vedel získať prostredníctvom svojho známeho Norberta Bödöra.

Informácie o Bödörovom podiele na sledovaní novinárov boli zverejnené v polovici decembra minulého roka. 

Nitriansky biznismen mal akciu logisticky zabezpečiť, a to z finančnej a technickej stránky. Podnikateľ v čase, keď s témou sledovania novinárov začala byť spájaná rodina Bödörovcov, podobné tvrdenia označil za nezmysel.

"Marian Kočner povedal, že to zabezpečí a začiatkom roka 2017 mi naozaj doručil bielu obálku vo formáte A4, v ktorej boli lustrácie 28 novinárov s vyhotovenými vzťahovými diagramami,“ tvrdí vo výpovedi Tóth.

Tótha prekvapilo, že Kočner dokázal zabezpečiť také podrobné lustrácie. Keď sa ho pýtal, odkiaľ to má, povedal mu, že s tým má zaobchádzať veľmi opatrne, lebo to zabezpečoval "ten najvyšší".

"Neviem uviesť, či tým myslel prezidenta PZ Tibora Gašpara, alebo riaditeľa NAKA Petra Hraška, alebo niekoho z riaditeľov jednotiek NAKA,“ vypovedal Tóth.

K lustrovaniu novinárov sa priznal bývalý riaditeľ spravodajskej jednotky finančnej polície NAKA Pavel Vorobjov. Mal lustrovať novinárov vrátane Jána Kuciaka.

Tvrdil, že konal na príkaz vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara. Svoju výpoveď neskôr zmenil.

To, že konal na príkaz nadriadeného a je vyšetrovaný inšpekciou, potvrdila ešte vo februári tohto roka aj ministerka vnútra Denisa Saková. 

V septembri Vorobjova v prípade lustrácie Kuciaka obvinili. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.