> > >

Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2019, 10:18 Aktualizované dňa 15.10.2019 o 10:46

Podozrenia sú natoľko závažné, že Trnka nemôže pokračovať vo funkcii, vyhlásila Rada prokurátorov

Rada vyzvala Dobroslava Trnku, aby do vyšetrenia prípadu požiadal generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o prerušenie výkonu funkcie.

Podozrenia sú natoľko závažné, že Trnka nemôže pokračovať vo funkcii, vyhlásila Rada prokurátorov
Zdroj: TASR

Prokurátor Generálnej prokuratúry Dobroslav Trnka by do vyšetrenia podozrení vyplývajúcich z nahrávky s Marianom Kočnerom nemal pokračovať vo výkone funkcie, uviedla vo vyhlásení Rada prokurátorov.

Zverejnené informácie podľa Rady vrhajú zlé svetlo na ostatných prokurátorov a podkopávajú dôveru verejnosti v právny štát.

„Rada prokurátorov je hlboko znepokojená a pobúrená medializovanými informáciami týkajúcimi sa vzťahu bývalého generálneho prokurátora Dobroslava T. s obvineným Marianom K. Rada prokurátorov považuje tieto informácie za natoľko závažné, že minimálne do ich vyšetrenia orgánmi činnými v trestnom konaní neumožňujú bývalému generálnemu prokurátorovi pokračovať vo výkone funkcie prokurátora,“ tvrdí Rada. 

Rada zároveň vyzvala Trnku, aby až vyšetrenia podozrení požiadal generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o prerušenie výkonu funkcie prokurátora.

Čižnár je pripravený konať

Ak sa Trnka rozhodne požiadať o prerušenie výkonu funkcie, Čižnár je pripravený rozhodnúť. Vyplýva to z reakcie Generálnej prokuratúry na vyhlásenie Rady prokurátorov. 

"Vyjadrenie generálneho prokurátora Slovenskej republiky Jaromíra Čižnára ohľadom zotrvania D. T. vo funkcii prokurátora potvrdzuje aj stanovisko Rady prokurátorov Slovenskej republiky, z ktorého jednoznačne vyplýva, že vzhľadom na súčasný procesný stav vyšetrovania zotrvanie D. T. vo funkcii prokurátora záleží výlučne od jeho rozhodnutia," tvrdí hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v pondelok informoval, že pozastaviť výkon funkcie Trnkovi v súčasnosti nie je možné, pretože dosiaľ nebolo vznesené obvinenie pre konkrétny trestný čin.

Podľa Čižnára nie je možný ani disciplinárny návrh, lebo uplynula premlčacia lehota od skutku nahrávky s Kočnerom.

Pokus o vydieranie Haščáka

70-minútovú nahrávku rozhovoru medzi Trnkom a Kočnerom, ktorú včera zverejnil Denník N, si mal urobiť Kočner v roku 2014.

Týkať sa má údajného Trnkovho pokusu o vydieranie šéfa Penty Jaroslava Haščáka nahrávkou jeho rozhovoru v konšpiračnom byte z kauzy Gorila.

Z nahrávky vyplýva, že Kočner vyšetruje bývalého generálneho prokurátora, vrieska naňho vulgarizmy, vyhráža sa jemu aj jeho kumpánom fyzickou likvidáciou a tým, že jeho syn skončí.

K nahrávke sa včera vyjadril aj premiér Peter Pellegrini:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.