Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2019, 00:00

Kvôli vedľajším účinkom lieku je možné podať žalobu aj u nás

Nežiaduce účinky liekov sa pozorne sledujú, vysvetľuje odborník na medicínske právo advokát Ivan Humeník.

Kvôli vedľajším účinkom lieku je možné podať žalobu aj u nás
Zdroj: Pixabay

Môže sa aj na Slovensku stať prípad, že farmafirma zľahčí alebo zatají riziká určitého lieku?
Celý proces vývoja a registrácie lieku je prísny a silne sa sleduje. Také niečo by sa nemalo stať, ale podobné situácie ako v Amerike sa môžu vyskytnúť – napriek tomu, že liek prejde celým registračným konaním, klinickým preskúšaním a registráciou. Práve preto sa liek aj naďalej sleduje kvôli možným vedľajším účinkom. Európska lieková agentúra, ktorá patrí pod Európsku úniu, má špeciálny režim, keď liek zaradí do používania s určitými výhradami a dáva mu špeciálne povinnosti. Tie spočívajú v tom, že sa sleduje jeho bezpečnosť. Počas tohto obdobia je držiteľ registrácie lieku povinný registrovať, či sa objavujú nejaké hlásenia, a ak áno, musí ich oznámiť.

Ako to funguje?
Máme vytvorený systém hlásenia nežiaducich účinkov. Lekár má zo zákona povinnosť oznámiť nežiaduce účinky rovnako ako držiteľ registrácie. Máme komunikačný kanál zachytávajúci rizikové situácie, ktoré neboli odhalené v rámci klinického skúšania. Také veci sa môžu stať. Nežiaduci účinok sa na pacientovi môže prejaviť aj neskôr.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 58% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.