Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2019, 00:00

Nižšia DPH má motivovať k investovaniu

Zníženou daňou na ubytovanie sa môže kompenzovať aj prudký nárast mzdových nákladov, povedal generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Marek Harbuľák.

Nižšia DPH má motivovať k investovaniu
Zdroj: Dreamstime

Akú ste mali tohtoročnú letnú sezónu? Štatistiky ukazujú, že cestovný ruch lámal rekordy.
Mnohí podnikatelia ju označujú za rekordnú, ak sa pozrieme na počty návštevníkov či prenocovaní. Letná sezóna 2019 bola lepšia ako doteraz najlepšia v roku 2008, pred krízou. Jedna strana mince sú počty prenocovaní a návštevníkov, druhá podmienky pre podnikanie v službách, či prináša aj návratnosť investícií a zisky.

Bolo to najmä zásluhou rekreačných poukazov? Alebo sa pod rast podpisujú aj ďalšie faktory?
Veľký podiel na výraznom medziročnom náraste majú bezpochyby príspevky na rekreáciu. Presné čísla nie sú k dispozícii, nedá sa to v súčasnosti exaktne vyčísliť. Svoju úlohu tu zohrávajú aj pozitívny hospodársky vývoj, znižovanie počtu nezamestnaných, zvyšovanie príjmov, čím dochádza k vyššiemu dopytu po službách cestovného ruchu.Podniky mimo cestovného ruchu považujú poukazy za záťaž. Ako by ste argumentovali riaditeľovi veľkej firmy, keby vás konfrontoval s nárastom nákladov, ktoré má spoločnosť na poukážky?
V prvom rade by som rád zdôraznil, že sme boli za to, aby sa vytvoril nástroj na podporu domáceho cestovného ruchu, s podporou zo strany štátu, napríklad v podobe daňových úľav, respektíve daňového nákladu, ale zároveň sme zdôrazňovali, aby zapojenie pre zamestnávateľov bolo dobrovoľné.
A teraz k odpovedi na vašu otázku: Ja nie som ten správny, ktorého by mal konfrontovať. Už som odpovedal prečo. Snažil by som sa mu vysvetliť pozitíva využívania tohto príspevku ako jede

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.