Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2019, 00:00

Titul bakalár študentom nestačí. Máme ich najmenej v OECD

Je to už 17 rokov od rozdelenia vysokoškolského štúdia na bakalárske, magisterské a doktorandské. Kultúrna tradícia a podmienky na trhu práce však motivujú študentov pokračovať ďalej za vyššími titulmi.

Titul bakalár študentom nestačí. Máme ich najmenej v OECD
Zdroj: Pavol Funtál

Ukončiť štúdium po troch či štyroch rokoch a vykročiť za pracovnou kariérou s titulom Bc. je na Slovensku zriedkavý jav. Až do tej miery, že sme v počte bakalárov v rámci produktívnej populácie na úplnom chvoste krajín OECD.

Minulý rok si u nás tento titul pred menom písali len tri percentá ľudí vo veku 25 až 64 rokov, kým vo vedúcom Japonsku a v Kórei po 31 percent. Odborníci vidia dve hlavné príčiny – tradícia z čias konca milénia a firemná mzdová politika.

„Ide o kultúrny fenomén. Titul Bc. sa u nás nepovažuje za plnohodnotný. Na druhej strane

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.