Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2019, 17:25

Zdravotníctvo malo tento rok šetriť. Opäť to nevyšlo

Úsporné plány kazia najmä hospodárske výsledky štátnych nemocníc. V budúcom roku majú dostať viac.

Zdravotníctvo malo tento rok šetriť. Opäť to nevyšlo
Zdroj: TASR

Ambiciózny plán ušetriť v prevádzke zdravotníckeho systému každoročne desiatky
miliónov eur opäť zakopol. V roku 2019 sa síce podarilo na výdavkoch z verejného zdravotného poistenia ušetriť 115 miliónov eur, za pôvodným plánom však rezort zaostal. Ten bol totiž 196 miliónov.

A aby toho nebolo málo, štátne fakultné a univerzitné nemocnice minuli o 138 miliónov nad plán. Konečný účet tak k 30. júnu dosiahol mínus 23 miliónov eur. Ukazuje to správa Implementačnej jednotky.

Ministerstvo tvrdí, že v univerzitných a vo fakultných nemocniciach sa uskutočňuje najviac finančne náročných výkonov. „Treba si uvedomiť aj rozmer, že štátne fakultné a univerzitné nemocnice sú najväčšími zdravotníckymi zariadeniami, kde sa pacientom poskytuje najnáročnejšia zdravotná starostlivosť a vykonávajú najdrahšie výkony,“ povedala hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Vládni analytici na zlepšenie hospodárenia odporúčajú plnú funkcionalitu ezdravia, systému DRG – platby za diagnózu, a prijatie stratifikácie.

To je reforma, ktorá po politickom boji ministerky Andrey Kalavskej už prešla vládou, ale ešte ju musia schváliť poslanci.

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.